„Rozwiązania militarne są w pełni gotowe”. Trump ponownie ostrzegł Koreę Północną

Prezydent Donald Trump kolejny raz ostrzega Koreę Płn. (fot. PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL)

Prezydent USA Donald Trump wyraził w piątek nadzieję, że Korea Północna „w pełni” zrozumie wagę jego słów, w których ostrzegł tamtejszy reżim przed podejmowaniem jakichkolwiek działań zbrojnych przeciwko Stanom Zjednoczonym lub ich sojusznikom.

Trump do Korei Płn.: spotka was ogień i gniew, jakich świat nie widział

Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją „ogień i...

zobacz więcej

Prezydent Trump kilkakrotnie ostrzegł w piątek władze Korei Płn. przed zdecydowaną reakcją USA w przypadku spełnienia przez Pjongjang groźby ataku na wyspę Guam, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa.

„Mam nadzieję, że w pełni zrozumieją wagę tego, co powiedziałem, a to, co powiedziałem, jest tym, co uważam. Te słowa są bardzo łatwe do zrozumienia” – powiedział Trump dziennikarzom w swym ośrodku golfowym w Bedminster w stanie New Jersey, gdzie spędza urlop.

Próbne wystrzelenie przez Koreę Północną w lipcu dwóch rakiet balistycznych Hwasong–14 (Mars–14) o teoretycznym międzykontynentalnym zasięgu spowodowało znaczny wzrost napięcia między Pjongjangiem i Waszyngtonem, czego przejawem były wzajemne groźby podjęcia działań zbrojnych.


„Przytrafią im się rzeczy, jakie im się nie śniły”. Trump zaostrza retorykę wobec Korei Płn.

Prezydent USA Donald Trump mocno odbił piłeczkę w kierunku władz w Pjongjangu. Oświadczył, że jego słowa o „ogniu i furii” Stanów Zjednoczonych, z...

zobacz więcej

„Miejmy nadzieję, że Kim Dzong Un znajdzie inną drogę!”

Wcześniej w piątek Trump napisał na Twitterze: „Rozwiązania militarne są teraz w pełni gotowe, załadowane i zaryglowane, gdyby Korea Północna miała postąpić niemądrze. Miejmy nadzieję, że (północnokoreański przywódca) Kim Dzong Un znajdzie inną drogę!”.

Dzień przedtem, w czwartek Trump ostrzegał, że jeśli Korea Północna „nie weźmie się w garść”, popadnie w kłopoty, jakich kiedykolwiek doświadczyło niewiele krajów. W nawiązaniu do gróźb wystrzelenia rakiety balistycznej w okolice stanowiącej terytorium USA wyspy Guam powiedział, że gdyby Korea Północna poczyniła jakiekolwiek kroki, „by choćby pomyśleć o ataku, miałaby powody do obaw”. Z kolei we wtorek prezydent ostrzegał, że jeśli Pjongjang będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, to spotka go „ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział”.

źródło:

Zobacz więcej