„Co szósty zabity wtedy człowiek był Polakiem, to było absolutne ludobójstwo”

– To, co się stało 80 lat temu, to było absolutne ludobójstwo. Wielki Terror dotknął 60 narodów Związku Sowieckiego, ale co szósty zabity wtedy człowiek był Polakiem. Rachunek polskich strat jest nieporównywalny z żadnym innym narodem represjonowanym w tym czasie przez Stalina – przekonywał w „Minęła 20” prof. Nikołaj Iwanow, historyk i autor książki „Zginęli, bo byli Polakami” o tzw. operacji polskiej NKWD w latach 1937-38.

IPN chce poznać sprawców masowych mordów na Polakach na terenie ZSRR

IPN wyjaśnia okoliczności eksterminacji ludności polskiej w ZSRR – napisała w środę „Rzeczpospolita”. Pion śledczy IPN skieruje do wschodnich...

zobacz więcej

Eksterminację Polaków przeprowadzono na podstawie rozkazu operacyjnego nr 00485, który szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał 11 sierpnia 1937 r. Rozkaz zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele.

Według ustaleń historyków w latach 1937-38 w Związku Radzieckim NKWD zamordowało od 100 do 200 tys. Polaków. Egzekucje poprzedzały przesłuchania, tortury, których celem było wydobycie fałszywych zeznań lub przyznanie się do fikcyjnych zbrodni.

„Łączka” poruszyła obrońców praw człowieka z Korei Północnej

Kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych, Archiwum IPN i Muzeum Auschwitz-Birkenau – miedzy innymi te miejsca odwiedzają przedstawiciele Obywatelskiej...

zobacz więcej

Polski Holokaust?

Prof. Iwanow wyjaśniał, że Związek Sowiecki uważał II RP za „głównego wroga, którego wcześniej czy później trzeba zlikwidować”. – Traktowali Polaków, którzy mieszkali w ZSRR, jako potencjalną piątą kolumnę. Te antypolskie represje trwały przez cały okres międzywojenny, w 1937 r. zaczął się Wielki Terror i na celowniku Stalina znaleźli się przede wszystkim Polacy – mówił historyk.

Jego zdaniem to, co się wydarzyło w ZSRR w latach 1937-1938 „to było absolutne ludobójstwo”. – Wielki Terror dotknął 60 narodów Związku Sowieckiego, ale co szósty zabity wtedy człowiek był Polakiem. Rachunek polskich strat jest nieporównywalny z żadnym innym narodem represjonowanym w tym czasie przez Stalina – dodał.źródło:
Zobacz więcej