„Przed Wielkiem jubileuszem". Plejada gwiazd na „Chopin i jego Europa”

Gwiazdy tegorocznej edycji: Eric Lu, Seong-Jin Cho, Szymon Nehring i Garrick Ohlsson (fot. mat. pras.)

Ponad 40 koncertów światowej sławy muzyków – m.in. Szymona Nehringa, Garricka Ohlssona czy zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho – przygotowali organizatorzy festiwalu „Chopin i jego Europa”. To jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Europie, która co roku w Warszawie gromadzi liczną publiczność. 13. edycja potrwa od 12 do 30 sierpnia.

„Z ziemi włoskiej do Polski”. Startuje Festiwal „Chopin i jego Europa”

Dwa tygodnie koncertów, występy gwiazd światowego formatu, muzyka na instrumentach historycznych i współczesnych. W Warszawie rozpoczyna się...

zobacz więcej

Głównym założeniem festiwalu jest spojrzenie na twórczość Fryderyka Chopina poprzez arcydzieła takich mistrzów, jak Jan Sebastian Bach czy Wolfgang Amadeusz Mozart. To oni byli dla niego punktem odniesienia, wkrótce sam stał się źródłem inspiracji dla innych kompozytorów.

W tym roku znalazło to swój wyraz w podtytule festiwalu: „Przed wielkim jubileuszem. Od Bacha do Chopina”. Ma to być swoisty prolog obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadających na rok 2018. – Tegoroczny festiwal umożliwia prześledzenie drogi pełnej muzycznych refleksów i kontrastów – podkreśla dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC).

Festiwal odwołuje się też do twórczości kręgu przyjaciół Chopina, m.in. Dobrzyńskiego, Nowakowskiego, Lessela czy Krogulskiego. – Są to kompozytorzy polscy, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, choć pozostawili utwory dużej wartości – zauważa Leszczyński.Arcydzieła od baroku po wiek XIX

Na program 13. edycji złożą się wykonania na instrumentach historycznych znanych i nieznanych arcydzieł europejskich, od baroku po wiek XIX, oraz muzyka polska. – Specjalnym walorem „Chopina i jego Europy” jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które wykonywane na instrumentach z epoki pozwalają zbliżyć się do aury dźwiękowej tamtych czasów – zauważa dyrektor Stanisław Leszczyński.

Dodaje też, że „szczególne miejsce w programie zajmuje twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Pawła Szymańskiego”.

Melomani usłyszą także utwory m.in.: Brahmsa, Beethovena, Chopina, Mozarta, Schumanna, Paganiniego, Haydna, Liszta, Mendelssohna, Monteverdiego, Schoenberga. A przede wszystkim Bacha, którego kompozycje będą szeroko prezentowane. Wykonane zostaną m.in. „Koncerty brandenburskie” i „Wariacje Goldbergowskie”.

„Chopin i jego Europa”

Dwa tygodnie koncertów, występy gwiazd światowego formatu, muzyka na instrumentach historycznych i współczesnych. W Warszawie rozpoczyna się...

zobacz więcej

Gwiazdy światowej pianistyki i legendarne orkiestry

Festiwal od lat szczyci się gronem muzycznych przyjaciół, do których należą gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci i znakomite zespoły. Wśród występujących w tym roku będzie aż pięciu zwycięzców Konkursów Chopinowskich, m.in. Koreańczyk Seong-Jin Cho czy Rosjanka Julianna Awdiejewa, Yundi i Philippe Giusiano, a także wspaniały Garrick Ohlsson, który zagra aż trzykrotnie.

Atrakcyjnie zapowiadają się też występy Szymona Nehringa, Charlesa Richarda-Hamelina czy innych pianistów znanych polskim słuchaczom z XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Artyści występować będą z recitalami solowymi.

Do Warszawy przyjadą też legendarne orkiestry historyczne, jak choćby zespoł Philippe’a Herreweghe'a - Collegium Vocale Gent Orchestra & Chorus. Trzykrotnie zagrają Włosi z Europa Galante Fabio Biondiego. Na festiwal powraca I, Culture Orchestra – zespół symfoniczny, w którym grają młodzi muzycy z siedmiu krajów Partnerstwa Wschodniego. Inicjatorem i organizatorem tego międzynarodowego projektu jest Instytut Adama Mickiewicza.Płyty CD i DVD

Wydarzenia w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” odbywać się będą w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Zaplanowane są również koncerty w Bazylice św. Krzyża. Festiwal jest też podstawą stale powiększanej i zdobywającej międzynarodowe uznanie kolekcji wydawnictw fonograficznych CD i DVD Instytutu Fryderyka Chopina. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Ta edycja festiwalu potrwa od 12 do 30 sierpnia (fot. Materiały prasowe)

źródło:
Zobacz więcej