Skażenie wody na Opolszczyźnie. „Nie może być spożywana”

Burmistrz gminy Zawadzkie apeluje o nieużywanie wody z kranów i studni (fot. Twoje Info)

Kilkanaście tysięcy mieszkańców gminy Zawadzkie na Opolszczyźnie zostało odciętych od wody. Z powodu wysokiego skażenia bakteriami coli na terenie całej gminy wprowadzono bezwzględny zakaz korzystania z wody dla celów spożywczych. Informacje o skażeniu dostaliśmy na platformę Twoje Info.

W Polsce wykryto partię jajek z Niemiec, które mogły być skażone

W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem; nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego...

zobacz więcej

– Woda z kranu nie może być ani spożywana, ani używana do przygotowania posiłków, mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych – potwierdzają portalowi tvp.info strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie gminy Zawadzkie. Stanowczo odradza się również mycia w wodzie zębów, kąpania się czy przemywania otwartych zranień.

Z uwagi na wysokie temperatury na terenie całej gminy zostały wyznaczone miejsca, gdzie każdy może otrzymać butelki z wodą pitną oraz pobrać wodę do celów gospodarczych. – Woda pitna dostępna jest m.in. przy wieży ciśnień oraz na ulicy Stawowej, w pobliżu naszej siedziby (OSP) – informują strażacy.

GIF ostrzega: „połowa leków w internecie to fałszywki”

W ciągu dwóch lat liczba potwierdzonych przez prokuraturę czynów polegających na podrabianiu produktów leczniczych wzrosła niemal czterokrotnie –...

zobacz więcej

W pozostałych miejscach (m.in. na placu targowym, jak również na końcu ulicy Miarki i na Nowym Osiedlu) porozstawiane zostały beczkowozy z wodą do celów gospodarczych.

Nie wiadomo jeszcze, co jest przyczyną skażenia wody na terenie gminy, ale wiadomo, że w wodzie znajdują się bakterie coli. Takie samo skażenie, tyle że w dużo mniejszej skali, dotknęło Zawadzkie w czerwcu. – Tym razem ryzyko zatruć jest jednak dużo większe z uwagi na warunki pogodowe – dodają strażacy z OSP. – Robimy, co możemy, żeby wszyscy mieli wystarczającą ilość wody butelkowanej. Bo tylko taka nadaje się do spożycia – dodają.

banner

źródło:
Zobacz więcej