Włochom grozi mafijna wojna. Władze wysyłają policję

Do Foggii wysłano około 200 dodatkowych funkcjonariuszy (fot. Wiki/Daniel Case)

Blisko dwustuosobowy kontyngent policji wysłano do prowincji Foggia na południu Włoch. To reakcja władz na zamach, w którym członkowie konkurencyjnego klanu zastrzelili lokalnego bossa mafii i jego szwagra oraz dwóch rolników, przypadkowych świadków morderstwa.

Tajny język mafii. Jak wejść w jej szeregi i jak przestrzegać mafijnych zwyczajów

W 2013 r., gdy w Rzymie aresztowano Gianniego Cretarolę, członka ‘ndranghety, w jego kryjówce znaleziono kodeks zapisany literami greckimi,...

zobacz więcej

Zabójcy mafijni ostrzelali w środę w biały dzień samochód, którym lokalny szef mafii Mario Luciano Romito ze szwagrem Matteo de Palmą przejeżdżali przez miejscowość San Marco in Lamis. Napastnicy zastrzelili również dwóch przypadkowych świadków, którymi byli miejscowi rolnicy.

Włoski minister spraw wewnętrznych Marco Minniti oświadczył, że pierwszą odpowiedzią państwa na nową zbrodnię będzie wzmocnienie kontroli terytorium, na którym do niej doszło. Celem jest zapobieżenie wybuchu wojny pomiędzy gangami.

W skład dodatkowego kontyngentu policyjnego wysłanego do prowincji Foggia wchodzą funkcjonariusze z doborowych jednostek, m.in. agenci policji zmilitaryzowanej i snajperzy.

Szef włoskiej Prokuratury Antymafijnej Franco Roberti zapowiadając w związku z nową zbrodnią mafijną zaostrzenie walki z przestępczością zorganizowaną w regionie Apulia, gdzie znajduje się prowincja Foggia, przypomniał, że w ciągu 30 lat doszło w tym regionie na tle walk mafijnych do około 300 zabójstw. Sprawcy 80 proc. tych zbrodni nie zostali nigdy ukarani, między innymi przez omertę, czyli mafijną zmowę milczenia.

źródło:

Zobacz więcej