RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zakończyły się obchody 88. miesięcznicy smoleńskiej

Oficjalne obchody rozpoczęły się mszą św. o godz. 19.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. – Wierzę, że w ósmą rocznicę tragedii staną tu pomniki i usłyszymy ostateczną odpowiedź ws. katastrofy; wtedy - po 96 marszach, a ofiar było przecież 96 – będziemy mogli powiedzieć „kończymy” – powiedział Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim.

MSWiA apeluje do przeciwników miesięcznicy, by nie zakłócali obchodów

W czwartek odbędzie się 88. miesięcznica smoleńska. Istnieje ryzyko, że podobnie jak poprzednie będzie zakłócana. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński...

zobacz więcej

Mszę świętą celebrował proboszcz Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd, który przypomniał w homilii, że sierpień jest miesiącem pamięci o polskich bohaterach.

– Jakże jest obfity zasiew polskiego ziarna w historii naszej ojczyzny. Jakże tu nie wspomnieć naszych polskich ziaren, które padły w ziemię wołyńską i galicyjską? Ziaren polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Polskich ziaren bohaterów rzuconych na zapomnienie w powązkowską łączkę. Wreszcie, sięgamy nasza pamięcią do tych naszych umiłowanych ziaren, które w tak tragiczny i niespodziewany sposób padły na ziemię smoleńską – stwierdził ksiądz Bartołd.

Fundacja „Otwarty Dialog” na kontrmanifestacji w Warszawie

Jak doniosło Polskie Radio, w serwisie społecznościowym Twitter, Bartosz Kramek, przewodniczący rady fundacji „Otwarty Dialog”, wraz z żoną...

zobacz więcej

Uczestnicy zakończonej mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej ruszyli w kierunku Pałacu Prezydenckiego, w comiesięcznym Marszu Pamięci. Na czele marszu niesiony jest transparent z napisem „Smoleńsk – pamiętamy”. Powiewają biało-czerwone flagi.

W marszu idą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister obrony Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Modlitwa i Marsz Pamięci. 88. miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Mszą świętą w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary...

zobacz więcej

Kontrmanifestacja

Cała trasa przemarszu odgrodzona jest barierkami, wzdłuż trasy stoją policjanci. Za barierkami na Placu Zamkowym wokół Kolumny Zygmunta zebrali się kontrmanifestanci. Wiele osób przyniosło ze sobą białe róże, trzymają też flagi Polski oraz UE. Powiewa transparent: „Spacerujecie?”. Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak apelował do zebranych, by nie zakłócali przemarszu uczestników miesięcznicy.

8 rocznica katastrofy smoleńskiej

Po dotarciu uczestników przed Pałac Prezydencki tradycyjnie przemawiał Jarosław Kaczyński prezes PiS. – Wierzę, że w ósmą rocznicę tragedii staną tu pomniki i usłyszymy ostateczną odpowiedź ws. katastrofy; wtedy - po 96 marszach, a ofiar było przecież 96 – będziemy mogli powiedzieć „kończymy” – powiedział Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim.

Uczestnicy kontrmanifestacji zorganizowanej przez ruch społeczny Obywatele RP, Obywatele Solidarni w Akcji (OSA) i Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji TAMA (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Uczestnicy kontrmanifestacji zorganizowanej przez ruch społeczny Obywatele RP, Obywatele Solidarni w Akcji (OSA) i Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji TAMA (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej