Guam, Seszele i Galapagos. Tajemnice turystycznych rajów

Wyspa Guam (fot. PAP/EPA)

Zupełni niespodziewanie niewielka wyspa Guam położona na Pacyfiku przyciągnęła uwagę całego świata. Do tej pory dla wielu była turystycznym rajem. Teraz jest na celowniku Korei Płn., która grozi atakiem na wyspę, gdzie mieści się potężna amerykańska baza wojskowa. „The Telegraph” przygotował zestawienie pięknych wyspiarskich kurortów, o których raczej nie wie się wszystkiego.

Kim Dzong Un myśli o ataku na bazy USA. Wyspa Guam jest przygotowana

Korea Północna zagroziła w środę atakiem na zależną od Stanów Zjednoczonych wyspę Guam na Pacyfiku, gdzie Amerykanie rozmieścili strategiczne bazy...

zobacz więcej

Wyspa Guam, terytorium zamorski USA na zachodnim Pacyfiku, jest położona 2,5 tys. km na południe od japońskiego wybrzeża. Znajdują się na niej amerykańskie bazy wojskowe oraz nowoczesny system obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

Na Guam stacjonuje ok. siedmiu tysięcy amerykańskich żołnierzy, a sama wyspa bywa nazywana świetnie wyposażonym, niezatapialnym lotniskowcem.

Pacyficzny raj turystyczno-wojskowy nie jest jedyną wyspą, która kryje tajemnice. Dziennik „The Telegraph” przygotował zestawienie pięknych wyspiarskich kurortów, o których raczej nie wie się wszystkiego.

Malediwy, rozwodowa stolica świata

Jak na ironię, Malediwy, które są niezwykle popularnym miejsce, gdzie nowożeńcy spędzają miesiąc domowy, są także niekwestionowaną stolicą rozwodów.

Na 1000 mieszkańców przypada tam bowiem rocznie prawie jedenaście rozwodów rocznie. Rozwody biorą tam najchętniej wyznawcy islamu, którzy często zawierają małżeństwa z osobami, których przed ślubem nie znali.

Malediwy mają na swoim koncie jeszcze jeden rekord – są wielkim śmietniskiem, gdzie co roku przywożonych jest 350 ton odpadów.

Dostępna raz w roku. Japońska wyspa na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Japońska wyspa Okinoshima została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego...

zobacz więcej

Seszele i więźniowie

Wg danych z 2014 r. na sto tysięcy mieszkańców Seszeli przypada 779 więźniów, co daje im pierwsze miejsce na świecie. Drugie na liście USA mają 693 więźniów na 100 tys. mieszkańców.

Ok. 10 proc. osadzonych na Seszelach to somalijscy piraci.

Nadzy Niemcy i nierozwiązana zagadka morderstwa

Zanim na Galapagos przybył Karol Darwin, by prowadzić tam swoje badania, na wyspie mieszkali rozbitkowie, łowcy wielorybów. Było to w 1820 r. Spędzili tam kilka miesięcy i doszło tam nawet do aktów kanibalizmu. Z 20 osób przeżyło tylko osiem.

Na wyspie Floreana należącej do archipelagu Galapagos, zamieszkał w latach trzydziestych XX wieku ekscentryczny niemiecki profesor Friedrich Ritter z kochanką Dorą Strauch. Byli naturystami i wegetarianami. Żyli jak „pierwsi ludzie w raju”.

Potem dołączyli do nich inni Niemcy, m.in. baronowa Wagner de Bosquet ze swoimi dwoma kochankami. Wkrótce baronowa razem z jednym z kochanków zniknęła. Co się z nimi stało, nie wiadomo do tej pory.

Opuszczona wioska w Chinach. Pokryła ją zieleń

Wyspa Gouqi jest jedną z prawie 400 wysp wchodzących w skład archipelagu Shengshi. Gdy zamieszkujący ją rybacy wyemigrowali w głąb lądu, zaczęła...

zobacz więcej

Madagaskar i szalona królowa

Na Madagaskarze przez 33 lata w pierwszej połowie XIX w. panowała Ranavalona I, zwana okrutną. Za jej rządów ludność Madagaskaru zmniejszyła się o połowę – z 5 do 2,5 mln ludzi. Królowa była bowiem wielką zwolenniczka egzekucji. W czasie swych rządów znacznie ograniczyła wpływy europejskie. W czasie swych rządów znacznie ograniczyła wpływy europejskie. Wygnała misjonarzy i prześladowała chrześcijan.

Za to w XVII wieku Madagaskar był mekką piratów.

Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

Karaibskie wyspy słyną z lśniących białym piaskiem plaż i superjachtów cumujących w marinach. Mają też jednak swoją ciemną stronę. Otóż jest tam popełniana liczba zabójstw – statystycznie na 100 tys. mieszkańców przypada 52,56 tych zbrodni. Daje to Wyspom czwarte miejsce na świecie.

źródło:
Zobacz więcej