Ludzie pójdą w odstawkę? Samolot pilotowany automatycznie coraz bliżej

Piloci mogą zniknąć z kokpitów (fot. REUTERS/Paulo Whitaker)

Aż 35 miliardów dolarów rocznie mogłyby wynieść oszczędności z wprowadzenia do eksploatacji przez linie lotnicze samolotów bez pilota – wynika z analizy szwajcarskiego banku UBS. Zdaniem specjalistów podstawy takiej technologii już istnieją.

Pilot przeszedł zawał tuż przed startem. Samolot cofnięto

Niebezpieczna sytuacja przed startem samolotu na lotnisku w szkockim Glasgow. Pilot holenderskiej linii KLM doznał zawału serca. Maszyna z 128...

zobacz więcej

Jak pisze w czwartek francuski dziennik „Le Figaro”, bank obliczył, że najwięcej oszczędności przyniósłby brak wynagrodzeń pilotów, na które linie lotnicze wydają obecnie 31 mld USD rocznie. Kolejne 3 mld kosztują szkolenia pilotów, zaś miliard dolarów byłby zaoszczędzony dzięki mniejszemu zużyciu paliwa.

„Le Figaro” przekonuje, że autonomiczne samoloty pasażerskie to nie science-fiction, lecz „są one bliskie stania się rzeczywistością”. „Pewnego dnia nie będzie już pilotów w kokpitach” – powiedział w latach 80. dyrektor techniczny Airbusa Michel Ziegler, o czym przypomniano w analizie UBS. „Le Figaro” cytuje też wiceszefa Boeinga Mike'a Sinnetta, który w czerwcu br. podczas salonu lotniczego w Le Bourget pod Paryżem opowiedział się za prowadzeniem eksperymentów w tym zakresie.

„Podstawy technologiczne już istnieją” – zaznaczył. „W chwili obecnej nie mam pojęcia, jak do tego dojdziemy. Ale studiujemy ten temat i jesteśmy w trakcie opracowywania algorytmów” – mówił Sinnetta.

Indonezyjski pilot jak kapitan Wrona. Posadził samolot na brzuchu [WIDEO]

Krok od katastrofy na lotnisku Wamena w Indonezji. Po awarii podwozia pilot posadził samolot transportujący paliwo na brzuchu.

zobacz więcej

Pasażerowie mówią „nie”

Francuski dziennik pisze, że automatyzacja samolotów pasażerskich będzie się najpewniej odbywała się stopniowo. Grupa Thales, zajmująca się m.in. elektroniką w lotnictwie przewiduje, że w pełni autonomiczny samolot pasażerski nie wystartuje wcześniej niż w 2050 roku.

„Jest prawdopodobne, że samoloty bez pilotów napotkają opór, zważywszy na potencjalną utratę miejsc pracy” – napisano też w analizie, prognozując silny sprzeciw związków zawodowych pilotów, których profesja będzie zagrożona.

Ale wyzwania nie sprowadzają się tylko do nieopracowanych jeszcze technologii czy potencjalnych konfliktów pilotów z pracodawcami. Trzeba by do samolotów bez pilota przekonać pasażerów, tymczasem według badania cytowanego w analizie UBS, 54 proc. z 8 tys. ankietowanych osób zadeklarowało, że odmówiłoby lotu autonomiczną maszyną, nawet gdyby bilet był tańszy. Tylko 17 proc. wypowiedziało się pozytywnie o takim pomyśle (w grupie wiekowej 18-34 lata 30 proc.).

Główne obawy pasażerów są związane z bezpieczeństwem. Tymczasem UBS przypomina, że 70-80 proc. wypadków lotniczych jest spowodowanych błędami człowieka, z tego 15 proc. jest wynikiem zmęczenia załogi, co oznacza, że samoloty bez pilota byłyby nie tylko tańsze, ale też bezpieczniejsze dla pasażerów – konkluduje „Le Figaro”.

źródło:

Zobacz więcej