„Tragiczna sytuacja”. Piekarze biją na alarm

Wiele piekarni ma opóźnione płatności wobec kontrahentów i banków (fot. Pexels)

Przedstawiciele branży piekarniczej sugerują, że sytuacja branży jest bardzo zła. „Puls Biznesu” wskazuje, że oficjalne dane tego nie potwierdzają.

Orientalna rybka jako łapówka dla urzędnika

Urzędnicy za prezenty w postaci m.in. egzotycznych ryb mieli przymykać oko na nieprawidłowości w dużej firmie spożywczej. Śledztwo w tej sprawie...

zobacz więcej

Z Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG) oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że, odsetek firm prowadzących działalność piekarniczą, które mają płatności opóźnione powyżej 60 dni i na kwotę co najmniej 500 zł wobec kontrahentów i banków, wynosi 5,8 proc. To jedynie 0,5 pkt. więcej niż średnia dla wszystkich branż.

Piekarzy te statystyki nie przekonują. Zdaniem Stanisława Budki, właściciela firmy piekarsko-cukierniczej Anika i prezesa Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, ich sytuacja „jest tragiczna”, ponieważ co roku obserwuje się liczne bankructwa w tej branży.

Jak twierdzi Grzegorz Nowakowski, dyrektor Instytutu Polskie Pieczywo, od wielu lat rokrocznie upada ok. 300 piekarni, a trend ten nie wyhamowuje.

– Branża piekarnicza jest szczególnie specyficzna – 97 proc. stanowią tu małe firmy, zatrudniające do 10 osób, które nie odnajdują się na zmieniającym się rynku piekarskim – zaznacza Nowakowski.

źródło:
Zobacz więcej