RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

MSWiA apeluje do przeciwników miesięcznicy, by nie zakłócali obchodów

W czwartek odbędzie się 88. miesięcznica smoleńska. Istnieje ryzyko, że podobnie jak poprzednie będzie zakłócana. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zadeklarował, że policja zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości, a wiceszef resortu Jarosław Zieliński zaapelował do przeciwników obchodów, by nie blokowali zgromadzenia.

Dziennikarz TVP Info zaatakowany podczas kontrmanifestacji smoleńskiej

Dziennikarz TVP Info Michał Rachoń został zaatakowany przez uczestnika kontrmanifestacji Obywateli RP podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej na...

zobacz więcej

Wieczorne uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w intencji ofiar katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Potem uczestnicy obchodów przejdą z archikatedry warszawskiej Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki, gdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie do zebranych.

Nawiązując do poprzednich zakłócanych obchodów wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wezwał przeciwników tego zgromadzenia do zaprzestania swoich działań. Podkreślił, że przeciwnicy rządu mogą demonstrować swoje poglądy w wielu miejscach o różnym czasie, ale nie wtedy, gdy odbywa się zgromadzenie cykliczne.

teraz odtwarzane
88. miesięcznica smoleńska

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zadeklarował, że policja zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom miesięcznicy. Szef MSWiA w radiowej Jedynce krytykował działania organizacji Obywatele RP, która zapowiada kolejną blokadę obchodów na Krakowskim Przedmieściu.

– Ci, którzy próbują zablokować zgromadzenia każdego 10., dążą do awantury. Wypełniają hasło, które postawił lider totalnej opozycji Grzegorz Schetyna, że poprzez ulicę będą atakować rząd – powiedział. Zaznaczał, że próbujący blokować obchody katastrofy smoleńskiej działają wbrew prawu o zgromadzeniach publicznych.

Środki adekwatne do zagrożeń

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapewnił, że policja zabezpieczy to zgromadzenie, ale nie chciał mówić o szczegółach. Podkreślił, że policja zastosuje siły i środki adekwatne do zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Podczas poprzednich obchodów miesięcznicy smoleńskiej dochodziło do konfrontacji z przeciwnikami Prawa i Sprawiedliwości, którzy utrudniali przejście Marszu Pamięci lub stali na trasie przemarszu i głośno demonstrowali swoją dezaprobatę.

Dochodziło do interwencji policji i użycia siły przez służby. Podczas lipcowych obchodów przeciwnicy miesięcznicy zgromadzili się na Placu Zamkowym, ale większość z nich rozeszła się jeszcze przed przejściem uczestników miesięcznicy.

Policja wygrodziła wtedy całą trasę przemarszu metalowymi barierkami, a funkcjonariusze uniemożliwiali przekraczanie ich. Po lipcowej kontrmanifestacji wobec miesięcznicy smoleńskiej skierowano do sądu 44 wnioski o ukaranie za usiłowanie zakłócenia legalnej manifestacji czy używanie wulgarnych słów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej