„To Polska domaga się szybkiego wyjaśnienia sprawy Puszczy Białowieskiej”

– To Polska chce jak najszybszego wyjaśnienia wszystkich sprawa związanych z Puszczą Białowieską. Z tego powodu domagamy się, aby szybko przeprowadzić wizje i rozprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Uważamy, że to my mamy rację i od dłuższego czasu domagamy się, aby rozpatrzeć polską prośbę – tak prof. Jan Szyszko, minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa komentował w „Minęła dwudziesta” TVP Info, list Komisji Europejskiej w sprawie zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Komisja Europejska wysłała do polskiego rządu pismo z prośbą, by Polska respektowała tymczasową decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Trybunał podjął pod koniec lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do ubiegłego piątku, by przesłać odpowiedź w sprawie wycinki.

Podejrzana opieszałość KE

Prof. Jan Szyszko, minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, przekonuje, że bardzo go cieszy pospiech zalecany przez KE. – To Polska chce jak najszybszego wyjaśnienia wszystkich sprawa związanych z Puszczą Białowieską. Z tego powodu domagamy się, aby szybko przeprowadzić wizje i rozprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Uważamy, że to my mamy rację i od dłuższego czasu domagamy się, aby rozpatrzeć polską prośbę. Trwa ogromna walka o utrzymanie siedlisk gatunków w ramach Natura 2000 – podkreślił.

Minister zwrócił uwagę, że choć KE chce szybkich działań, to jednak czyny unijnych urzędników zdają się temu przeczyć. – Kiedy dostajemy pisma ze strony Unii, to musimy odpowiadać na nie w ciągu od tygodnia do trzech tygodni. A jak my wysłaliśmy wyjaśnienia, to KE czekała z ich analizą nawet dziewięć miesięcy. Bardzo mnie dziwi, że KE tak opieszale podchodziła do tego – dodał minister.

Zdaniem Szyszki, Puszcza Białowieska tętniła życiem w, 2007 r., ale później zmieniono zasady jej gospodarowaniem i od tej pory, trwa walka o zachowanie siedlisk zagrożonych gatunków.źródło:
Zobacz więcej