RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hakerzy twierdzą, że wykradli scenariusze 5 odcinków „Gry o tron”. Żądają okupu

Cyberprzestępcy twierdzą, że mają scenariusze pięciu odcinków „Gry o tron”, w tym jednego, który jeszcze nie został wyemitowany (fot. Materiały prasowe)

Hakerzy zaatakowali HBO. Uzyskali dostęp do wewnętrznych dokumentów spółki oraz scenariuszy kultowego serialu „Gra o Tron”. Teraz żądają pieniędzy.

Ed Sheeran skrytykowany za serial. Nie spodobał się w „Grze o tron”

Popularny piosenkarz jest jedną z największych współczesnych gwiazd muzyki pop. Tym razem miał szansę zaprezentować nie swój talent piosenkarski,...

zobacz więcej

Używają nazwy „Mr. Smith” i twierdzą, że posiadają scenariusze do pięciu odcinków „Gry o tron” – w tym jednego, który jeszcze nie został wyemitowany. Wśród skradzionych dokumentów znajdują się także wewnętrzne dokumenty spółki, które znajdowały się na koncie Leslie Cohen, wiceprezes HBO. A wśród nich: lista prawnych roszczeń przeciw sieci, bilanse finansowe, umowy o pracę, strategie marketingowe. Aby zapobiec dalszym przeciekom, hakerzy domagają się kilku milionów w bitcoinach.

Ostatni zrzut danych to zaledwie pół gigabajta z 1,5 terabajta, którą według „Wired” skradziono z HBO. Skrypty udostępnione przez hakerów łatwo odróżnić – wszystkie zawierają znak wodny „HBO pada”.

Stacja współpracuje z policją i ekspertami od cyberprzestępczości. Jednocześnie twierdzi, że włamanie nie mogło zostać dokonane przez ich system poczty elektronicznej.

To już drugi zrzut danych stacji. „Mr. Smith” w liście skierowanym do prezesa HBO Richarda Pleplera grozili dalszymi przeciekami, jeśli HBO nie zapłaci. Napisali to białym tekstem na czarnym tle. Zażądali „naszego 6-miesięcznego wynagrodzenia w bitcoinie”, co może oznaczać nawet 6 milionów dolarów.

„Nasze żądania są jasne i nie do negocjacji: chcemy XXXX dolarów za zatrzymanie przecieków” – przeczytać można w liście. „HBO wydaje 12 milionów na badania rynku, 5 milionów na reklamę. Uwzględnijcie nas w budżecie reklamowym”.

Termin płatności hakerzy wyznaczyli na trzy dni od daty wysłania listu. „Przecieki będą waszym najgorszym koszmarem. Dlatego podejmijcie mądrą decyzję” – kończy się notatka od „Mr. Smith”

źródło:
Zobacz więcej