RAPORT

Pogarda

Rekordowe wpływy z VAT do budżetu. Wzrosły o 17,6 mld zł

Najnowsze

Popularne

„Dochody budżetu z podatku VAT wzrosły w pierwszej połowie tego roku, mimo spadku wartości wstrzymanych zwrotów i szybszych wypłat” – poinformowało Ministerstwo Finansów. Od stycznia do czerwca wpływy z VAT wzrosły bowiem aż o 28,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku. To spora kwota – 17,6 mld zł.

Wzrosły dochody z VAT. „To zasługa uszczelniania systemu”

– Dochody budżetu z VAT wzrosły w pierwszej połowie tego roku mimo spadku wartości wstrzymanych zwrotów i szybszych wypłat – poinformowało w piątek...

zobacz więcej

Resort podał, że dobre wyniki budżetu w pierwszej połowie 2017 roku to zasługa skutecznego uszczelniania systemu podatkowego.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki twierdzi, że uszczelnienie ma ogromna skalę. Bo poprzednie rządy kontrolowały np. „ok. 100-1500 cystern miesięcznie wjeżdżających do kraju, a my 20 tysięcy, czyli prawie wszystkie” przekraczające granice. A im więcej złapanych przestępców, tym więcej pieniędzy w kasie państwa od uczciwych przedsiębiorstw.

– Na tym polega też wolny rynek i kapitalizm, ale polega też na tym, żeby konkurencja była równa, a nie, że ci co oszukują na VAT mogą sprzedawać towar taniej. To uszczelnienie ma pozytywny skutek w wielu branżach, bo dzięki temu wyrównaliśmy poziom gry – powiedział Morawiecki na antenie Telewizji Trwam.

Morawiecki twierdzi, że w przeszłości „nasze państwo było pozbawiane setek miliardów złotych” z powodu wyłudzeń VAT. – Myślę, że ok. 200 – 250 mld zł – stwierdził w TV Trwam. Jak mówił, „za te brakujące 220 miliardów złotych nie tylko moglibyśmy zrobić 5000 plus zamiast 500 plus przez rok, ale moglibyśmy zbudować za to 20 tysięcy kilometrów dróg ekspresowych”. – To gigantyczne środki, jakie zostały zdefraudowane. To jest wielka sprawa, wymagająca wyjaśnienia. Uważam, że Polakom należy się to wyjaśnienie – podkreślił.

Z tego powodu wicepremier Mateusz Morawiecki opowiedział się za powołaniem sejmowej komisji śledczej do spraw wyłudzeń podatku VAT. Powiedział Telewizji Trwam, że rozmawiał już o tym z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W pierwszej połowie 2017 r. spadła o 1,8 mld zł wartość postanowień dotyczących wstrzymania zwrotów VAT w porównaniu do tego samego okresu 2016 r. Średni czas realizacji zwrotu zmniejszył się w tym okresie o 4 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej