RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Chwała Kresów. Powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Przemarsz Polaków w Wilnie 2 maja 2008 (fot. Sfu/Wikimedia Commons)

W Lublinie ma powstać Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Ale wciąż nie wiadomo, gdzie będzie jego siedziba – podaje we wtorkowym wydaniu „Nasz Dziennik”.

Hołd dla ofiar Rzezi Wołyńskiej. „Domagają się pamięci”

Koncert Chóru Echo Kresów z Kędzierzyna Koźla na Placu Krasińskich w Warszawie, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego zakończył społeczne obchody...

zobacz więcej

Jak podkreśla gazeta, utworzenie nowej placówki kulturalnej jest przesądzone, o czym świadczą deklaracje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rząd może być również pewien poparcia dla tej idei ze strony parlamentarnej większości – dodaje dziennik. Projekt popiera bowiem Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, a pozytywnie oceniają go przynajmniej niektórzy politycy innych ugrupowań.

„Nasz Dziennik” cytuje wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla Telewizji Trwam i Radia Maryja. – Mam nadzieję, że uda się uczynić pierwsze kroki, żeby stworzyć Muzeum Ziem Wschodnich – pochwalił ideę Kaczyński. Według gazety lider PiS miał też zapewnić, że będzie rozmawiał z ministrami o zabezpieczeniu funduszy na utworzenie muzeum i jego filii.

Ministerstwo Kultury informuje, że pewne działania już podjęto – podał dziennik. Resort prowadzi korespondencję z samorządem wojewódzkim na temat zasad powołania muzeum i utworzenia jego siedziby. Gazeta podkreśla, że nie jest to łatwa kwestia, choć wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński optuje za utworzeniem nowej centralnej placówki muzealnej i deklaruje przeznaczenie na ten cel sporych środków.

W artykule przytoczono również słowa prof. Waldemara Parucha, przewodniczącego Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie – ten klub jest inicjatorem powołania muzeum. Według prof. Parucha władze miejskie i urząd marszałkowski nie wykazują zainteresowania tworzeniem placówki i to jest powodem opóźnienia projektu.

źródło:

Zobacz więcej