RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wszystkie nagrania z restauracji „Sowa i Przyjaciele” ujawnione przez tvp.info

Od lewej Radosław Sikorski, Jacek Krawiec i Grzegorz Schetyna (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk/Marcin Bednarski/PAP/Roman Jocher)
Od lewej Radosław Sikorski, Jacek Krawiec i Grzegorz Schetyna (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk/Marcin Bednarski/PAP/Roman Jocher)

Z ujawnionych przez portal tvp.info nagrań wynika, że spotkanie Radosława Sikorskiego, wtedy szefa MSZ, i ówczesnego prezesa Orlenu Jacka Krawca odbyło się w restauracji „Sowa i Przyjaciele” pod koniec lutego 2014 roku. Obaj zastanawiali się m.in. nad tym, jakie są szanse PO na utrzymanie władzy, omawiali też wewnętrzne sprawy partyjne, w tym konflikt między Grzegorzem Schetyną i Donaldem Tuskiem. Była mowa o luksusowym zegarku Sławomira Nowaka, którego posiadanie b. minister transportu zataił w oświadczeniu majątkowym. I o tym, jaki fortel wymyślił politykom PO mec. Roman Giertych, by mogli oszukiwać przy wypełnianiu oświadczeń majątkowych. Następnie Sikorski namawiał Krawca, by o sprzedaży udziałów w orlenowskiej rafinerii w Możejkach na Litwie rozmawiał z Igorem Sieczynem – człowiekiem przywódcy Rosji Władimira Putina i jego specsłużb (FSB).

.

teraz odtwarzane
I część nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele

W pierwszej części ujawnionych nagrań Jacek Krawiec i Radosław Sikorski rozmawiają o wewnętrznej sytuacji w Platformie Obywatelskiej i pozycji w partii Grzegorza Schetyny.

teraz odtwarzane
II część nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele

Na następnym nagraniu Radosław Sikorski w ostrych słowach ocenia Grzegorza Schetynę jako polityka i ewentualnego kandydata na lidera. Szef MSZ stwierdza m.in., że Schetyna na premiera się nie nadaje, bo „ma knajacki styl lwowskiego żulika” i nie ma poglądów.

teraz odtwarzane
III część nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele

W trzeciej części Jacek Krawiec mówi, że afera z zegarkiem Sławomira Nowaka to trochę jego wina, bo minister transportu zobaczył podobny (znacznie droższy) u niego i pozazdrościł. Ówczesny szef Orlenu stwierdza, że swój kupił okazyjnie za 10 tys. euro. Na co Sikorski stwierdza: to jak za darmo. Krawiec nie rozumie, dlaczego Nowak nie wpisał swojego drogiego zegarka do poselskiego oświadczenia majątkowego. – Musiał być jakoś bardzo mocno zmotywowany, żeby tego nie wpisać – odparł Sikorski i przypomniał, że pieniądze na ów zegarek wyłożył znajomy biznesmen.

teraz odtwarzane
IV część nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele

Następnie panowie zachwycają się „bezczelną formułą” Romana Giertycha na oszustwo przy składaniu poselskich oświadczeń majątkowych. Radosław Sikorski, odwrotnie niż w oficjalnych wypowiedziach, obstaje, że idea oświadczeń majątkowych jest słuszna, a Sławomir Nowak powinien ponieść konsekwencje za złamanie przepisów.

teraz odtwarzane
V część nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele

Następnie prezes Orlenu Jan Krawiec zachęca Radosława Sikorskiego, by kandydował na prezydenta Polski. Ten zaś obawia się, że wówczas w PO powstanie przeciwko niemu front zwolenników Donalda Tuska. – Stary, dostanę kopa w d***ę i oskarżenia tych skur***ynów – odpowiada. – Donaldowi się coś wymyśli – mówi Krawiec.

teraz odtwarzane
Kolejna część nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele

Kolejnym tematem rozmowy jest należąca do Orlenu rafineria, znajdująca się w Możejkach na Litwie. Krawiec mówi Sikorskiemu, że rafinerię chce kupić Igor Sieczyn, człowiek Putina i Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Szef MSZ radzi prezesowi Orlenu, by wpuścił Sieczyna do Orlenu, choćby jako mniejszościowego udziałowca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej