RAPORT

Kampania 2020

Minister energii: elektrownię atomową potrafimy sami wybudować

Elektrownia jądrowa w Polsce jest bardzo potrzebna, mamy pieniądze, potrafimy sami ją wybudować – stwierdził w programie „Minęła dwudziesta” na antenie TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że jest zwolennikiem takiej elektrowni, ale decyzji rządu w sprawie budowy jeszcze nie ma.

Tchórzewski: elektrownia jądrowa jest nam po prostu potrzebna

– Samochód elektryczny zasadniczo ma być ładowany w domu, z gniazdka. W takie gniazdka będą wyposażone m.in. parkingi. Ten samochód będzie...

zobacz więcej

Zapytany, z kim będziemy budować elektrownię atomową – z Francuzami czy Chińczykami – odpowiedział, że „będziemy sami budować, mamy na to pieniądze, potrafimy ją wybudować, jeżeli taka decyzja zapadnie”.

Jak mówił, „na razie jest to opinia ministra energii, że powinniśmy budować”, ale w tak poważnej sprawie decyzję – bo chodzi o wydatek rzędu dziesiątek miliardów złotych – „potrzebna jest decyzja na szczeblu rządu i do tej decyzji się coraz bardziej zbliżamy”.

Minister poinformował, że projekt budowy elektrowni atomowej jest kontynuowany.

Są przygotowywane plany, ustala się je z lokalnymi społecznościami i są robione badania środowiskowe. – Jesteśmy blisko decyzji polityczno-gospodarczej – zaznaczył minister. Dodał, że za budową elektrowni atomowej przemawia jej bezemisyjność, co jest niezbędne do tzw. „miksu energetycznego”.

Energetyczna rewolucja. Polska ma wybudować elektrownię atomową

Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu Tchórzewski poinformował, że ewentualna lokalizacja inwestycji zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ1. Są one prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim: „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo i „Żarnowiec” w gminach Krokowa i Gniewino. Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zaznaczył Tchórzewski.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej ze stycznia 2014 r. zakładał, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego nastąpi w 2024 roku. Już rok później PGE, inwestor pierwszej polskiej elektrowni jądrowej informowała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

źródło:
Zobacz więcej