Morawiecki: jestem za powołaniem komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT

– Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł. Polakom należy się wyjaśnienie – powiedział w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest „za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbada te wyłudzenia”.

CBA rozbija gang handlarzy fakturami VAT. Wśród zatrzymanych były poseł

Straty Skarbu Państwa szacowane są na kilkadziesiąt milionów złotych. To głównie biznesmeni prowadzący jednoosobową działalność lub członkowie...

zobacz więcej

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki na antenie TV Trwam pytany o to, czy powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-owskich, odparł, że „jak najbardziej jest za”.

– Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim, to jest coś, co naprawdę woła o pomstę do nieba – ocenił wicepremier.

– Obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia, inercję czy nawet indolencję wcześniejszych władz skarbowych. Można się zastanawiać, czy to jest tylko lenistwo i głupota, czy coś więcej – mówił Morawiecki. Dodał, że „nasze państwo zostało pozbawiane setek miliardów złotych”. – Myślę ok. 200-250 mld zł – dodał. Ocenił, że jego zdaniem to właśnie temu zagadnieniu powinna się przyjrzeć Komisja Europejska.

– To jest wielka sprawa wymagająca wyjaśnienia – podsumował wicepremier.

Wniosek o powołanie komisji śledczej

Pod koniec lipca poseł Klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak poinformował, że na jesieni powinien być gotowy wniosek tego klubu o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, które miały miejsce za rządów PO-PSL. W lipcu br. resort finansów poinformował, że w okresie styczeń – czerwiec odnotowano wzrost dochodów z VAT w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. o 28,1 proc., czyli o ok. 17,6 mld zł. Obecnie, od ubiegłego roku, działa w Sejmie jedna komisja śledcza - ds. wyjaśnienia afery Amber Gold. Jednak np. w Sejmie VI kadencji (2007-11) działały równocześnie aż cztery komisje śledcze.

źródło:

Zobacz więcej