Wolny jak T. rex? Według naukowców tyranozaur nie potrafił biegać

T. rex pozostaje może nie najszybszym, ale jednym z największych drapieżników lądowych wszech czasów (fot. Mark Wilson/Newsmakers/Getty Images)

To jedna z kultowych scen filmowych: wściekły Tyrannosaurus rex ściga grupę przerażonych naukowców uciekających dżipem w „Parku jurajskim” Stevena Spielberga. Jednak okazuje się, że film, z którego całe pokolenie czerpało wiedzę o tych dwunożnych mięsożercach sprzed milionów lat, może okazać się całkowitą fikcją. Naukowcy twierdzą, że T. rex nie potrafił biegać.

Niewyobrażalny nacisk szczęk. T-Rex z łatwością kruszył najgrubsze kości

Drapieżny olbrzym, tyranozaur, był ekstremalnie niebezpieczny. Naukowcy wykonali symulację, z której wynika, że siła nacisku jego szczek to 195 ton...

zobacz więcej

Tyrannosaurus rex mógł nie być tak zwinny i szybki jak sugeruje hollywoodzki film „Park jurajski”. Nowe badania wskazują, że ten mięsożerca z masywną czaszką był zbyt duży i zbyt ciężki, by biegać. Naukowcy wykonali komputerową symulację i okazało się, że każdy, kto potrafi przebiec 100 metrów w ciągu 13,3 sekundy – powinien go prześcignąć.

Mierząc niemal 13 metrów długości i ważąc około 6 ton, nadal pozostaje jednym z największych znanych drapieżników lądowych wszech czasów. Jednak – jak przekonują naukowcy – bieg mógłby się zakończyć złamaniem kończyny.

Twórcy „Parku jurajskiego” w jednym mieli jednak rację – rozsławiony przez kinowy hit Velociraptor był szybki. Mógłby poruszać się z prędkością 54 km/h. Szybciej niż Usain Bolt na 100 metrach w szczycie formy.

– Paleontolodzy długo dyskutowali na temat potencjalnych prędkości dinozaurów – napisali badacze w piśmie „Nature Ecology and Evolution”. – Modele przewidują niższe prędkości Tyrannosaurusa w porównaniu do znacznie mniejszego Velociraptora. Jest to zgodne z teorią twierdzącą, że Tyrannosaurus prawdopodobnie był wolnym biegaczem.

źródło:
Zobacz więcej