„Jestem zraniona”. Dezynfekcja basenu i wysoka kara dla muzułmanki

Kobieta kąpała się w burkini (fot. arch.PAP/ABACA)

Kobiecie, która pływała w burkini (kostiumie kąpielowym przeznaczonym dla muzułmanek) w basenie w miejscowości nieopodal Marsylii, kazano zapłacić 490 euro za czyszczenie basenu.

Milioner domaga się noszenia burkini przez kobiety podczas festiwalu w Cannes

Algierski milioner francuskiego pochodzenia domaga się, aby kobiety w czasie Festiwalu Filmowego w Cannes nosiły burkini, które zakrywają ciała...

zobacz więcej

Fadila przyszła na basen razem z rodziną. Gdy zaczęła pływać, pracownik obiektu kazał jej wyjść z wody. Kazał to zrobić także innym ludziom, którzy zażywali kąpieli.

Kobiecie przedstawiono rachunek opiewający na 490 euro za opróżnienie basenu, wyczyszczenie go i ponowne napełnienie wodą. Kąpiel w burkini uznano bowiem za wysoce niehigieniczną i postanowiono przeprowadzić dezynfekcję.

– Jestem rozczarowana, zszokowana i zraniona – powiedziała Fadila francuskiej organizacji Zjednoczeni Przeciwko Islamofobii.

Burkini nadal zakazane we Francji? Rada orzeka, a włodarze po swojemu...

Na wielu francuskich plażach kobiety noszące burkini są nadal karane mandatami. Co prawda w piątek francuska Rada Stanu stwierdziła, że zakaz jest...

zobacz więcej

Kobieta i jej mąż odmówili zapłacenia rachunku, ale suma ta została nielegalnie pobrana z ich konta.

Burkini to strój plażowy dla muzułmanek, który zakrywa całe ciało kobiety, odkryte pozostają tylko twarz, dłonie i stopy. Został wymyślona 12 lat temu w Australii przez pochodzącą z Libanu Ahedę Zanetti, która dostrzegła niszę rynkową, widząc, jak niewygodnie jest jej siostrzenicy grać w piłkę w hidżabie.

W kilku francuskich miejscowościach, m.in. w Cannes, obowiązuje zakaz przebywania na plaży kobiet ubranych w burkini.

źródło:
Zobacz więcej