RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Putin to profesjonalny zabójca. A na liście jego wrogów Lech Kaczyński był pierwszy”

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili uważa, że katastrofa smoleńska była zemstą Władimira Putina na Lechu Kaczyńskim. Przebywający w Polsce polityk mówił o tym w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info.

„Katastrofa smoleńska była zemstą Putina na Lechu Kaczyńskim”

– Katastrofa smoleńska była zemstą Władimira Putina na Lechu Kaczyńskim za jego zachowanie w konflikcie rosyjsko-gruzińskim w 2008 roku i postawę w...

zobacz więcej

Zdaniem Micheila Saakaszwilego, rosyjski prezydent Władimir Putin 10 kwietnia 2010 roku mścił się na prezydencie Polski Lechu Kaczyńskim za uratowanie państwowości gruzińskiej i próbę zmiany geopolityki regionu.

– Ja myślę, że Rosjanie mieli zasoby techniczne, które pozwoliły na zniszczenie tego samolotu. Oni byli zainteresowani zniszczeniem tego samolotu. Dla nich, na liście wrogów Putina na tym etapie prezydent Kaczyński był, myślę, na pierwszym miejscu – powiedział.

teraz odtwarzane
Micheil Saakaszwili: myślę, że katastrofa smoleńska była zemstą Putina

Przygotowanie lotniska Smoleńsk-Siewiernyj

– Rosjanie mogą zniszczyć rosyjski samolot, oni wiedzą najlepiej, oni robili wcześniej takie rzeczy – dodał były gruziński prezydent. Zaznaczył, że „w Smoleńsku nie było urządzeń pozwalających na lądowanie”.

– Myślę, że oni przygotowywali się do tego, przygotowali to i zrobili to w sposób bardzo tragiczny. Putin jest zdolny do tego, to jest profesjonalny zabójca. To jest człowiek, który nigdy nie powstrzymuje się kiedy trzeba kogoś zniszczyć – dodał były gruziński prezydent.

Gruzińska prokuratura ściga Micheila Saakaszwilego w Polsce?

Prokuratura generalna Gruzji poinformowała, że zwróciła się do „kompetentnych organów” w Polsce w związku z wizytą byłego prezydenta Micheila...

zobacz więcej

Bohater narodowy Gruzji

Micheil Saakaszwili podkreślał też, że cały naród gruziński pamięta postawę Lecha Kaczyńskiego w czasie wojny w Gruzji w 2008 roku.

– Myślę, że cały region i naród gruziński pamięta i jest wdzięczny polskiemu narodowi i polskiemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który został narodowym bohaterem Gruzji. Obecnie w wielu gruzińskich rodzinach podnosi się kielich ku pamięci pana prezydenta Kaczyńskiego, który fizycznie uratował naszą państwowość. Wróg był kilkadziesiąt kilometrów od Tbilisi – stwierdził Saakaszwili.

teraz odtwarzane
Micheil Saakaszwili: Lech Kaczyński został bohaterem narodowym Gruzji

Reakcja państw europejskich

Pod koniec programu były prezydent Gruzji skrytykował przywódców zachodnioeuropejskich.

– Ja byłem pod taki nieprzyjemnym wrażeniem, że wielu europejskich liderów nie przyjechało na pogrzeb i to była taka reakcja, że Europa pogodziła się z Rosją. Był Kaczyński, nie ma Kaczyńskiego, ale musimy kontynuować biznes z Rosją – stwierdził.

– Agresja przeciwko Ukrainie, Krym, sprawy gospodarcze, wtrącanie się w wybory w Ameryce i w Europie – to jest kontynuacja tego, że wówczas nie było reakcji na Tblilisi, na Smoleńsk. Zaczęli reagować na Ukrainę, ale bardzo słabo, a teraz mają swoje własne kłopoty z wyborami. W Niemczech i USA mówią, że Rosja ingeruje, a gdzie byliście gdy Rosja ingerowała w sprawy polskie i niszczyła polskie elity? – pytał Saakaszwili.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej