Warszawa: pomnik Kościuszki odsłonięty

– Postać Tadeusza Kościuszki jest postacią symboliczną dla całego państwa, dla całego polskiego narodu – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia pomnika, będącego kopią monumentu polskiego generała, stojącego przed Białym Domem w Waszyngtonie.

– Kościuszko jest symbolem walki o wolność nie tylko dla naszego narodu, lecz także amerykańskiego. Symbolizuje to, że Polacy potrafią działać i walczyć w obronie wolności własnej i innych krajów – „Za wolność waszą i naszą” – mówił Bronisław Komorowski.

Pomnik stanął na placu Żelaznej Bramy, przed Pałacem Lubomirskich. Jest kopią rzeźby stojącej od 1920 roku w Waszyngtonie, której autorem był profesor Antoni Popiel. Przedstawia ona Tadeusza Kościuszkę ubranego w mundur amerykańskiego generała.

W dłoni trzyma plan fortyfikacji miasteczka Saratoga – w jego pobliżu w 1777 roku doszło do serii bitew między wojskami amerykańskimi a brytyjskimi, które były punktem zwrotnym w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Pomysł, aby w Warszawie stanął pomnik przywódcy powstania kościuszkowskiego, liczy już sobie 200 lat. Po raz pierwszy wysunięto go po śmierci Naczelnika w 1817 roku, od tego czasu powstało siedem komitetów, które zabierały się za budowę. Żadnemu z nich nie udało się planu zrealizować.

„Absolutne zdumienie”, że pomnik Tadeusza Kościuszki, naczelnika państwa polskiego, nie stanął w stolicy wcześniej, wyraził też Bronisław Komorowski. – Warszawa to miejsce, w którym „krzyżują się drogi wszystkich Polaków, gdzie także w sposób szczególny przeżywa się całą, przebogatą historię – także historię walki o wolność – podkreślał prezydent.

źródło:

Zobacz więcej