RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kucyk przewodnik chodzi na studia

Mona jest zachwycona wolnością, którą ma dzięki kucykowi (fot. za canada.com)

Cali – zwierzęcy przewodnik chodzi z Moną Ramouni na zajęcia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Cali jest… kucykiem. Rodzice niewidomej studentki, jako ortodoksyjni muzułmanie, nie zgodzili się na psa.

Ramouni to trzydziestoletnia niewidoma studentka Uniwersytetu Stanowego Michigan. Urodziła się jako wcześniak i w wieku kilku miesięcy straciła wzrok. Kucyk jest jej pierwszym przewodnikiem. Łatwiej byłoby jej zdobyć odpowiednio wyszkolonego psa, ale pochodzący z Jordanii rodzice dziewczyny, nie chcieli takiego czworonoga w swoim domu ze względów religijnych.

Udział w zajęciach z takim towarzyszem są możliwe, gdyż uniwersytet cieszy się sławą międzynarodowego centrum, które ułatwia niepełnosprawnym studentom integrację w społeczeństwie i wykorzystanie ich całego potencjału.

Oczywiście, początku obawiano się, jak Cali będzie zachowywał się na uniwersytecie. Okazało się jednak, że świetnie się zaadaptował. Zaprzyjaźnił się nawet z psem przewodnikiem innej studentki.

– To co uwielbiam w obecności Cali i psa Harpera na moich wykładach to fakt, że zwierzęta te są żywym przykładem na to, jak studenci mogą radzić sobie w życiu i osiągać swoje cele – mówi profesor Shelley Smithson.

3-letni, ważący około 44 kg kucyk jest mniej więcej tego wzrostu co duży pies, ale jest znacznie bardziej przysadzisty i dzięki temu może też pomagać osobom, które mają trudności z poruszaniem się. Kucyki żyją też dłużej i mogą pracować nawet 30 lat, podczas gdy psy przechodzą na emeryturę już po 6-8 latach. Opieka nad konikami jest jednak bardziej czasochłonna.

Bez Cali, Mona Ramouni prawdopodobnie nigdy nie mogłaby realizować swojego marzenia o nauce na uniwersytecie i zostaniu rehabilitantką. Pewnego dnia chciałaby pracować z niepełnosprawnymi dziećmi.

Mona oszczędzała dwa lata i była w stanie kupić kucyka w październiku 2008 roku, gdy ten zakończył swą przygodę z pokazami. Po zakupie kucyk trafił na szkolenie do profesjonalnego trenera, gdzie nauczył się by stukać kopytem w celu wskazania przeszkód na drodze swojej towarzyszce. Kucyk nauczył się także wsiadać i wysiadać z samochodów i autobusów, a nawet… podnosić przedmioty z podłogi za pomocą zębów.

źródło:
Zobacz więcej