RAPORT

Pogarda

Ziemia, w którą wsiąkała krew bohaterów. Uroczystość na Kopcu Piłsudskiego

Kopiec Piłsudskiego jest nazywaną Mogiłą Mogił (fot. Wiki/Tomasz Chorwat)
Kopiec Piłsudskiego jest nazywaną Mogiłą Mogił (fot. Wiki/Tomasz Chorwat)

Najnowsze

Popularne

W kopcu Piłsudskiego w Krakowie złożono ziemię z pól bitewnych, miejsc stacjonowania polskich żołnierzy i cmentarzy, na których w różnych częściach świata spoczywają Polacy. Uroczysty capstrzyk połączony z Apelem Pamięci odbył się na dwa dni przed 52. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Legiony Polskie i „Marsz Pierwszej Brygady”. Co pozostawił nam Józef Piłsudski?

Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX w. Skupiły w sobie oddziały „Strzelca” Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe...

zobacz więcej

W tym roku przypada rocznica zakończenia sypania kopca Piłsudskiego. – 80 lat temu wzniesiono tę Mogiłę Mogił, ten największy w Polsce pomnik poświęcony wszystkim walczącym o niepodległość i zadedykowano ten kopiec twórcy niepodległej Polski Józefowi Piłsudskiemu, który obudził w Polakach wolę walki o niepodległość – mówił podczas uroczystości p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Dodał, że żywym symbolem tego przebudzenia był wymarsz z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej, której śladem za dwa dni podąży kolejny już marsz. – Ten Kopiec to nie tylko ziemia. Ten Kopiec ma w sobie ogromną moc płynącą z tych miejsc, z których prochy i ziemie złożone są w jego bryle – powiedział Kasprzyk.

Źródło siły

– Ten kopiec to miejsce, gdzie trzeba pamiętać o składaniu zobowiązania i ślubowania Ojczyźnie, że tak jak ci wszyscy, którzy tworzyli Polskę insurekcyjną końca XVIII i XIX wieku i ci wszyscy, którzy walczyli o nią w jakże tragicznym wieku XX są dla nas źródłem siły, wartości i punktem odniesienia – podkreślił.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych mówił, że w kopcu są ziemie z miejsc, gdzie ginęli polscy patrioci i bohaterowie. – Ten Kopiec woła do każdego z nas: „Kochajcie Polskę i służcie jej”. Wiele pokoleń Polaków służyło Ojczyźnie, przelewając za nią krew, ale patriotyzm dnia codziennego jest tak samo ważny, a czasem trudniejszy niż patriotyzm czasu wojny – powiedział Kasprzyk.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk zwracając się do obecnych podczas uroczystości uczestników 52. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej apelował, by w tym historycznym miejscu, ale także na Wawelu przy sarkofagu marszałka Piłsudskiego i na Oleandrach „zaczerpnęli ducha patriotyzmu i ruszyli do Kielc, dokąd Kadrówka przyniosła powiew wolności”.

„Kontynuowali dzieło Piłsudskiego”. Wręczono medale „Pro Patria”

Szczególnie zasłużeni w kultywowaniu pamięci o walkach o niepodległość ojczyzny odebrali medale „Pro Patria”. Uroczystość odbyła się w 149....

zobacz więcej

Mogiła Mogił

Obecnie w kopcu Piłsudskiego zwanym Mogiłą Mogił złożone są ziemie z ponad 4,5 tys. miejsc na świecie. – To miejsce, w którym w sposób symboliczny spotykają się ci wszyscy, którzy na różnych krańcach świata walczyli i oddali swoje życie za niepodległą Polskę – stwierdził przewodniczący Komitetu Opieki nad kopcem Józefa Piłsudskiego dr Jerzy Bukowski.

W kopcu Piłsudskiego złożono w piątek ziemię z 15 miejsc. Z ośmiu z terenu Iranu m.in. z Hamadanu, gdzie stacjonowało Wojsko Polskie, z cmentarzy i spod kościołów w Isfahanie, Ahwazie i Teheranie. Złożono także ziemię z Nazaretu, gdzie funkcjonowała szkoła polskich junaczek, z miejsca stacjonowania 3. Spadochronowego Batalionu Strzelców Polskich w Falkland w Szkocji, spod pomnika gen. Władysława Sikorskiego w St. Andrews w Szkocji oraz z Ostrówki i z Podkamienia na Ukrainie z cmentarza polskich ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Mierzący 35 m wysokości kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Projektantem budowli był inżynier Franciszek Mączyński.

Podczas II wojny hitlerowski gubernator Hans Frank nakazał zrównanie kopca z ziemią, czego Niemcy nie zdołali zrealizować, a po wojnie władze komunistyczne postanowiły wymazać to miejsce ze świadomości społeczeństwa, usuwając jego nazwę z przewodników turystycznych i z planu miasta. W 1953 roku z wierzchołka ściągnięto płytę z krzyżem legionowym, a zdeformowany kopiec zalesiono. Korzenie drzew i krzewów rozsadzały stoki.

Prace przy odbudowie na dobre ruszyły dopiero w 1980 roku. Przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powstał wówczas Komitet Opieki nad kopcem Piłsudskiego. W 1991 roku, w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada, uroczyście odsłonięto wierną replikę granitowego głazu – płyty z krzyżem legionowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej