RAPORT

Pogarda

Rafalska o 500 plus: ponad 130 tys. wniosków on-line

Najnowsze

Popularne

– Przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia „Rodzina 500 plus” na nowy okres zasiłkowy przebiega spokojnie – powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że najwięcej wniosków składanych jest drogą elektroniczną - od 1 sierpnia złożono ich ponad 130 tysięcy.

Talony zamiast 500 plus. Coraz więcej świadczeń w formie rzeczowej

Przybywa rodzin, które otrzymują świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus w formie rzeczowej, a nie finansowej – informuje „Rzeczpospolita”....

zobacz więcej

– Nie mamy zgłoszeń o problemach na poziomie systemów wykorzystywanych w gminach. Wręcz przeciwnie, mamy informacje, że przyjmowanie wniosków przebiega bardzo spokojnie. Nie ma oblężenia ośrodków pomocy społecznej czy punktów przyjmowania tych wniosków – powiedziała w piątek w Olsztynie Rafalska. Zwróciła uwagę, że w przeważającej części wnioski składane są drogą elektroniczną.

– Stan na godz. 8.45, to jest suma końcowa wszystkich wniosków z bankowości, ZUS-u i Empatii, wynosi 124 tys. 170 wniosków. Na pewno ta liczba przekroczyła już 130 tys. – powiedziała minister przed południem. Rafalska poinformowała, że trzeci miesiąc z rzędu wydatki na cały program „Rodzina 500 plus”, czyli wypłatę świadczeń łącznie z dodatkami wychowawczymi, które są adresowane do pieczy zastępczej, oraz z kosztami obsługi tego zadania, przekroczyły 2 mld zł miesięcznie.

Wnioski trzeba składać co rok

– W skali roku mówimy, że program będzie kosztował między 24,5 mld a 25 mld zł, ale precyzyjne dane będziemy mieli wtedy, jak będą wydane decyzje na nowy okres zasiłkowy – dodała.

MRPiPS przypomina, że świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus” nie jest przyznawane bezterminowo – aby je otrzymywać, co roku trzeba składać wniosek. Od 1 sierpnia można składać wnioski o przyznanie środków na kolejny okres rozliczeniowy, który zaczyna się 1 października.

Jak złożyć nowy wniosek o 500 plus. Portal tvp.info podpowiada

W pierwszym sierpnia wchodzą w życie nowe zasady rządowego programu Rodzina 500 plus. Ułatwią one między innymi ubieganie się o świadczenia...

zobacz więcej

Proces składania wniosku

Wnioski można składać bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno-usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego czy Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Według MRPiPS złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku do końca sierpnia daje gwarancję zachowania ciągłości wypłat.

W praktyce oznacza to, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata za październik nastąpi do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

Rafalska o zmianach w programie „Rodzina 500 plus”. O czym należy pamiętać?

Od 1 sierpnia wchodzą nowe zasady dotyczące programu „Rodzina 500 plus”. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska...

zobacz więcej

Prawo do świadczenia

Jeśli wniosek zostanie złożony w październiku, to przyznanie i wypłata świadczenia za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeżeli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego. Również od 1 sierpnia można składać wnioski także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres. W tym dniu weszła w życie ustawa, która ujednoliciła okresy zasiłkowe dla tych świadczeń oraz „Rodziny 500 plus”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej