RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Departament Skarbu USA: ustawa Obamacare oszukiwała Amerykanów

Koszty składek były wyższe niże obiecywały władze (fot. Pixabay)

Zgodnie z opublikowanym raportem Inspektora Generalnego Departamentu Skarbu administracja byłego prezydenta Baracka Obamy wprowadziła Amerykanów w błąd. Miało do tego dojść, gdy władze sugerowały, że opieka zdrowotna w ramach Obamacare będzie tańsza.

Obamacare zostaje. Trump: senatorzy zawiedli Amerykanów

W Senacie USA nie powiodła się ostatnia próba Republikanów, by częściowo wycofać ustawę o dostępnej opiece zdrowotnej, znaną pod nazwą Obamacare, i...

zobacz więcej

Przedstawione dane wskazują, że Federalny Urząd Skarbowy (IRS) drastycznie zaniżył rzeczywistą wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Urząd starał się przekonać Amerykanów do respektowania wprowadzonego obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego poprzez wysyłanie listów przypominających o możliwości nałożenia kary finansowej na osoby, które są nieubezpieczone.

W listach sugerowano również, że po zapewnieniu dotacji rządowych dla ubezpieczycieli, większość osób będzie miała możliwość ubezpieczenia się za 75 dolarów miesięcznie lub mniej. Inspektor Generalny ustalił jednak, że średnia wysokość składki to ponad dwa razy więcej – 168 dolarów. miesięcznie.

Dane z resortu zdrowia

Listy otrzymało około 7,5 mln osób, które zgodnie z audytem „mogły poczuć się wprowadzone w błąd” jego treścią. IRS odpowiedział, że używał danych przygotowanych przez resort zdrowia i zatwierdzonych przez Departament Skarbu, a sugerowana składka w wysokości 75 dolarów była prawdziwa dla części podatników.

W ubiegły piątek Republikanie w Senacie USA starali się częściowo uchylić ustawę o opiece zdrowotnej, znanej jako Obamacare. Próba ta jednak nie powiodła się. Przeciwko uchyleniu części ustawy było 51 senatorów a za – 49.

Wycofanie Obamacare oraz zastąpienie jej lepszym i tańszym systemem było jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Donalda Trumpa.

źródło:

Zobacz więcej