Mularczyk: stanowisko Niemiec ws. reparacji dla Polski – wątpliwe i naciągane

Analiza ws. odszkodowań ma być gotowa do 11 sierpnia (fot. arch.PAP/CAF)

– Stanowisko Niemiec ws. reparacji dla Polski jest bardzo wątpliwe i naciągane. W 1953 roku Polska nie była krajem suwerennym i zrzeczenie się reparacji dotyczyło wówczas tylko NRD – twierdzi poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

„Niemcy wciąż płacą reparacje, tylko dlaczego nie Polakom?”

– Badania, które przeprowadzono wcześniej w archiwum KC, wskazywały, że nie było żadnych rozmów z rządem sowieckim, że było to narzucone. Tylko...

zobacz więcej

W środę zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer oświadczyła, że władze w Berlinie poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową; kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają jednak za ostatecznie uregulowaną.

Mularczyk pytany o to stanowisko ocenił, że jest ono „bardzo wątpliwe i naciągane”. – W 1953 roku Polska nie była krajem suwerennym, w stu procentach podlegała Związkowi Radzieckiemu, i to zrzeczenie się dotyczyło wówczas tylko i wyłącznie NRD, ponieważ ani Polska, ani ZSRR nie miały wówczas relacji z RFN – przekonywał poseł.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk złożył do Biura Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

 – Poprosiłem Biuro Analiz Sejmowych, aby na podstawie obecnego stanu wiedzy, obecnych regulacji, wydały nową, kompleksową opinię, która może być podstawą do działań rządu. Ja tego nie przesądzam, bo to nie jest moja decyzja, ale chciałbym, żeby rząd Polski i polskie społeczeństwo miało wiedzę, jak sprawa reparacji wojennych została rozstrzygnięta – stwierdził Mularczyk w radiowych Sygnałach Dnia.

W Sejmie powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

– To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Kamień na kamieniu nie powinien zostać – rozkazał w 1944 r. Heinrich Himmler, prawa ręka...

zobacz więcej

Część historyków nie ma wątpliwości

– Tytułów prawnych i historycznych do tego, żeby Niemcy wypłaciły Polsce reparacje za agresję w 1939 roku i wszystkie jej konsekwencje, jest sporo, są one oczywiste – mówi z kolei prof. Wojciech Roszkowski, historyk, b. europoseł PiS.

– To Niemcy napadły na Polskę, a nie odwrotnie; to Niemcy dokonały zniszczeń materialnych i zadały nam olbrzymie straty w ludziach – stwierdza historyk.

Choć prof. Roszkowski zauważa, że napadając na Polskę, Niemcy nie pogwałciły deklaracji o nieagresji – bo Hitler wcześniej ją wypowiedział – jednak „w świetle prawa międzynarodowego mieliśmy do czynienia ze zbrodnią przeciwko pokojowi”.

– Możemy stwierdzić, że III Rzesza popełniła przestępstwo – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej