RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Energetyczna rewolucja. Polska ma wybudować elektrownię atomową

Budowa elektrowni atomowej to ogromna inwestycja (fot. Pexels)
Budowa elektrowni atomowej to ogromna inwestycja (fot. Pexels)

Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na swoje źródła.

Tchórzewski: elektrownia jądrowa jest nam po prostu potrzebna

– Samochód elektryczny zasadniczo ma być ładowany w domu, z gniazdka. W takie gniazdka będą wyposażone m.in. parkingi. Ten samochód będzie...

zobacz więcej

Informator dziennika zdradził, że w ostatnich dniach podjęto ostateczną decyzję na „tak”. Wciąż pozostaje jednak kilka niewiadomych: jak budować, gdzie i z czyich pieniędzy.

Ministerstwo Rozwoju sugeruje, że najkorzystniejszy byłby zakup technologii od Francuzów. Atom mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem, które uległy ochłodzeniu po zamieszaniu wokół helikopterów wielozadaniowych Caracal.

Resort energii z kolei twierdzi, że optymalne będą technologie chińskie i koreańskie. Tyle że – zwraca uwagę gazeta – takie reaktory w Europie nie pracują i będą dopiero wymagały certyfikacji.

Budowa reaktora o mocy 1000 MW to koszt około 16 mld zł, ale minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył finansowanie z budżetu państwa oraz kontrakty różnicowe (gdy państwo gwarantuje producentowi stałą cenę za sprzedaż prądu, dopłacając, kiedy jest niższa niż rynkowa).

źródło:
Zobacz więcej