„I ty, bocie, przeciwko mnie?”. Skrytykował partię, musi zniknąć z sieci

Zadaniem bota było uczenie się sztuki rozmowy na podstawie interakcji z użytkownikami (fot. Shutterstock/Jinning Li)

Chiński bot, komputerowy program wyposażony w sztuczną inteligencję, z którym można było rozmawiać przez internet, znika z sieci za określenie komunistycznej partii jako skorumpowanej i niekompetentnej.

Po ulicach Tallinna jeżdżą mikrobusy bez kierowców

Dwa mikrobusy bez kierowców, czyli autonomiczne, jeżdżą od weekendu po centrum Tallinna. Ten pilotażowy projekt ma miejsce w ramach trwającej...

zobacz więcej

Algorytm o nazwie BabyQ został stworzony przez firmę Turing Robot i umieszczony w społecznościowym serwisie QQ koncernu Tencent. Jego zadaniem było uczenie się sztuki rozmowy na podstawie interakcji z użytkownikami. Podobne prace nad wyposażaniem botów w coraz lepsze rozumienie ludzkiego sposobu myślenia za pośrednictwem konwersacji są prowadzone od lat.

Japońska telewizja NHK poinformowała, że chiński bot został zamknięty, gdy zaczął wypowiadać się negatywnie o partii komunistycznej. Gdy jeden z użytkowników napisał do niego: „Hurra dla komunistycznej partii”, algorytm odpowiedział: „Czy naprawdę chcesz wznosić ten okrzyk na rzecz tak skorumpowanej i niekompetentnej siły politycznej?”. Zapytany o znaczenie „chińskiego snu”, używanego przez władze, na których czele stoi prezydent Xi Jinping, jako określenie postępów krajowej gospodarki, bot odpisał, że chodzi o... wyemigrowanie do Stanów Zjednoczonych.

BabyQ odpowiedział również „nie” na pytanie, czy kocha partię komunistyczną. Dziennik „Financial Times” informuje, iż wciąż można porozmawiać online z botem XiaoBing stworzonym przez amerykański Microsoft. Jego niepoprawne politycznie komentarze również zyskały uwagę internautów.

źródło:

Zobacz więcej