SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Ziobro: jeśli prezydent odrzuci radykalne reformy, wywoła kryzys

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot.arch.PAP/Piotr Polak)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot.arch.PAP/Piotr Polak)

– Jeśli prezydent Andrzej Duda odrzuci radykalne reformy wymiaru sprawiedliwości, to wywoła poważny kryzys. To już nie będzie spór o taktykę, tylko o nadrzędne dla nas wartości – ocenił w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro: naszym zadaniem jest zmienić sądownictwo i nikt w tym nie przeszkodzi

Zbigniew Ziobro: mamy bardzo silny demokratyczny mandat, by zrealizować nasze zobowiązania.

zobacz więcej

Min. Ziobro odniósł się w wywiadzie do zawetowania przez Andrzeja Duda ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. – Jak wszyscy zaangażowani w reformę, przyjąłem je ze smutkiem – mówił. W jego opinii Polacy czekają na „fundamentalną reformę sadownictwa”.

– Musimy zerwać z zasadą, że sędziowie są państwem w państwie, rządzą się sami, bez społecznej kontroli – zaznaczył. Podkreślił, że jeżeli prezydent „odrzuci radykalne reformy wymiaru sprawiedliwości, to wywoła poważny kryzys”.

– To już nie będzie spór o taktykę, tylko o nadrzędne dla nas wartości - o prawdziwą naprawę sądownictwa – ocenił Ziobro. W innym miejscu wywiadu dodał, że jeśli prezydent pozostanie wierny wartościom, to może jeszcze odegrać na prawicy decydującą rolę. – Na razie jednak, hamując reformę wymiaru sprawiedliwości, wzbudza duże zaniepokojenie wyborców prawicy – powiedział.

„TVN teraz chwali prezydenta”

W opinii Ziobry, weto prezydenta „tchnęło nowego ducha” w protesty przeciwników reformy sadownictwa. – Dlatego TVN i inne mainstreamowe media tak bardzo teraz chwalą Andrzeja Dudę – powiedział.

Jak mówił Ziobro, „ustrojowa zmiana Sądu Najwyższego zakładała, że sędziowie odejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani (...) przez ministra sprawiedliwości. Proces ten miał się odbywać pod kontrolą KRS, jednak z ostateczną decyzją o pozostawieniu konkretnego sędziego należącą do prezydenta”.

– Jest więc jasne – mówi Ziobro – że przyjęty mechanizm wymuszał na ministrze sprawiedliwości uprzednią konsultację kierowanych do prezydenta wniosków.

źródło:

Zobacz więcej