RAPORT

Pogarda

Antoni Macierewicz: powstanie walczyło z dwoma wrogami

Najnowsze

Popularne

– Z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje – powiedział Antoni Macierewicz, szef MON w programie „Minęła dwudziesta”. W jego ocenie państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za wojenne zniszczenia.

Macierewicz podkreślił w TVP Info, że nie jest prawdą, że Polska zrzekła się reparacji wojennych ze strony Niemiec. – Ta kwestia była także przeze mnie osobiście jeszcze na początku lat 2000 stawiana w Sejmie. Przedstawialiśmy dokumenty wtedy jeszcze, gdy kierowałem Ruchem Katolicko-Narodowym i takie koło istniało w Sejmie, wraz z moimi współpracownikami przedstawialiśmy dokumentację – przypomniał szef MON.

Radość, oczekiwanie, strach. Pierwsze godziny powstania ustami świadków historii

– To były takie pierwsze doświadczenia, że byliśmy z kimś, rozmawialiśmy, a za chwilę tego człowieka nie ma, po prostu… Jak ma się piętnaście lat,...

zobacz więcej

– Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter pewnego aktu publicystyczno-politycznego – dodał Macierewicz.

Jego zdaniem Powstanie Warszawskie sprawiło, że sowieci zajęli mniej terenów zachodniej Europy i miało istotne znacenie dla przebiegu ostatnich miesięcy II wojny światowej. – Takie analizy są przywoływane, nie jestem specjalistą od tego zagadnienia, ale było to wydarzenie tej skali militarnej. Na skutek nie tylko samego zgromadzenia sił militarnych, ale decyzji rosyjskich, by zgnieść opór Polski rękami niemieckimi. Dlatego można powiedzieć, że powstanie walczyło z dwoma wrogami – mówił. Zaznaczył, że ten wymiar Powstania Warszawskiego był większy niż pierwotnie wskazywano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej