USA nie mają wątpliwości: Maduro jest dyktatorem

Nicolás Maduro (fot. PAP/EPA/MIRAFLORES PALACE)

Władze USA uznały prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro za dyktatora i nałożą na niego sankcje. – Nielegalne wybory potwierdziły, że jest on dyktatorem, który ignoruje wolę Wenezuelczyków – powiedział w poniedziałek minister finansów USA Steven Mnuchin.

USA zabrały głos w sprawie wyborów w Wenezueli. „To fikcja”

Stany Zjednoczone nie uznają nielegalnego rządu Wenezueli – zadeklarowała na Twitterze amerykańska ambasador przy ONZ. Nikki Haley nazwała...

zobacz więcej

– Maduro jest nie tylko złym przywódcą, jest dyktatorem – oświadczył Herbert R. McMaster, doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ministerstwo finansów USA zapowiedziało w poniedziałek nałożenie na Maduro bezprecedensowych sankcji finansowych - jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostaną zamrożone, a obywatele USA będą mieli zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z prezydentem Wenezueli.

Jakie sankcje?

Powołując się na źródła w Kongresie USA, Reuters podaje, że rozważane są też sankcje wymierzone w wenezuelski sektor naftowy.

To reakcja USA na wybory do Konstytuanty i „podważanie demokracji w Wenezueli”.

Kolumbia, Meksyk, Hiszpania i Unia Europejska już wcześniej ogłosiły, że nie uznają wyniku kontrowersyjnych wyborów członków Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Według wenezuelskiej Krajowej Rady Wyborczej (CNE) w niedzielnych wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego wzięło udział ponad 8 mln spośród prawie 19,5 mln uprawnionych.

Krwawe wybory w Wenezueli. Zamordowano adwokata i sekretarza młodzieżówki opozycji

Pierwszą śmiertelną ofiarą represji wobec przeciwników niedzielnego głosowania do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które ma zmienić zgodnie z wolą...

zobacz więcej

Są zabici

Wcześniej w poniedziałek prokuratura potwierdziła śmierć 10 osób podczas zwołanych przez opozycję protestów i licznych starć między demonstrantami a siłami bezpieczeństwa, choć władze zapewniały o prawidłowym i spokojnym przebiegu wyborów.

Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie nieograniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu. Obecny, w którym ogromną większość ma opozycja, został praktycznie pozbawiony przez rząd swych prerogatyw i sterroryzowany przez bojówkarzy.

źródło:

Zobacz więcej