RAPORT

Pogarda

Niemcy zwracają Japonii skradzioną w XIX wieku czaszkę Ajna

Ajnowie mieszkają teraz głównie na Hokkaido  (fot. Agency/Hulton Archive/Getty Images)
Ajnowie mieszkają teraz głównie na Hokkaido (fot. Agency/Hulton Archive/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Berlińskie Towarzystwo Antropologii, Etnologii i Prehistorii BGAEU przekazało w poniedziałek w ambasadzie Japonii w Berlinie przedstawicielom japońskiej mniejszości Ajnów czaszkę ajnoskiego mężczyzny, którą w 1879 r. skradł niemiecki turysta na Hokkaido.

Niemcy zwracają dokumenty i listy ok. 700 polskich więźniów II wojny światowej

Rzeczy osobiste ok. 700 byłych polskich więźniów obozów koncentracyjnych Dachau i Neuengamme, m.in. ich dokumenty, zdjęcia, listy, zegarki,...

zobacz więcej

Prezes stowarzyszenia, które w XIX wieku miało duży wpływ na niemieckie badania archeologiczne, Alexander Paschos powiedział, że zwraca ono czaszkę, przechowywaną w jego zbiorach, w geście dobrej woli. Kości Ajnów pod koniec XIX wieku wielu badaczy zabierało do swoich krajów do dalszych badań antropologicznych.

Czaszka Ajna z Sapporo została w Niemczech przekazana profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Rudolfowi Virchowowi, który był jednym z założycieli BGAEU. Virchow, patolog i antropolog, uważający się za Pomorzanina i potomka Słowian, zagorzały przeciwnik ewolucjonizmu, w 1885 roku zajął się kraniometrią i na jej podstawie sformułował krytykę „nordyckiego mistycyzmu”, odrzucając popularne wówczas przekonania o „wyższości ras europejskich”.

Koniec prześladowań

W 2008 roku parlament Japonii uznał Ajnów za rdzenny lud na Wyspach Kurylskich i północy Hokkaido i wezwał do zakończenia prześladowania tej ginącej mniejszości. Władze Japonii zwróciły się również do Niemiec o oddanie czaszki Ajna skradzionej z cmentarza w Sapporo.

Przekazanie czaszki to pierwszy taki przypadek. Jak napisała niedawno japońska gazeta „Mainichi”, oczekuje się, że jej zwrot z Berlina da początek kolejnym „repatriacjom”.

Japonia w 2007 roku podpisała oenzetowską Deklarację Praw Ludów Tubylczych; wymaga ona od rządów współpracy przy zwrocie szczątków należących do przedstawicieli ludów rdzennych.

„Twarz, jaką można spotkać w metrze”. Szczątki człowieka sprzed 300 tys. lat

Homo sapiens jest starszy o 100 tys. lat, niż myśleliśmy. Takie rewelacje ogłosili naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w...

zobacz więcej

Zagrabione szczątki będą wracać do rodzin

W czerwcu rząd Japonii postanowił, że na Hokkaido powstanie placówka zajmująca się kulturą Ajnów, m.in. przekazywaniem rodzinom Ajnów szczątków zwróconych z zagranicy bądź ich dalszym przechowywaniem. Szczątki nie będą wykorzystywane do badań z uwagi na prawa człowieka.

Ajnów, rdzenny lud z Hokkaido, południa Sachalinu, Wysp Kurylskich po południowy kraniec Kamczatki, cechuje w przeciwieństwie do Japończyków bujne owłosienie – mężczyźni nosili gęste brody. Nie jest to lud mongoloidalny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej