16-letni Brytyjczyk winny nieumyślnego zabójstwa Polaka w Harlow

Do tragicznych wydarzeń doszło na placu handlowym The Stow (fot. arch.PAP/PA/Chris Radburn)

Sąd w Chelmsford w południowo-wschodniej Anglii uznał w poniedziałek 16-letniego Brytyjczyka za winnego popełnienia w sierpniu ubiegłego roku w Harlow w hrabstwie Essex nieumyślnego zabójstwa 40-letniego Polaka Arkadiusza J.

Marsz milczenia przeszedł ulicami Harlow. Tysiące ludzi upamiętniły zakatowanego Polaka

W Harlow na południowym wschodzie Anglii zorganizowano marsz milczenia dla upamiętnienia 40-letniego Polaka Arkadiusza J. W poniedziałek zmarł w...

zobacz więcej

Orzeczenie takie wydało jednomyślnie 11 ławników, którzy uznali, że 16-latek zaatakował Polaka bez bezpośredniego zamiaru spowodowania jego śmierci. Decyzja o wymiarze kary zapadnie na oddzielnym posiedzeniu sądu 8 września.

Do zdarzenia doszło 27 sierpnia 2016 roku na placu handlowym The Stow w mieście Harlow. Tuż przed północą doszło do sprzeczki pomiędzy trzema jedzącymi pizzę i pijącymi alkohol Polakami a grupą zakapturzonych nastolatków, którzy jeździli w pobliżu na rowerach. Według ustaleń policji, Arkadiusz J. został mocno uderzony w tył głowy przez jednego z napastników; dwa dni później zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Zdarzenie z Harlow było interpretowane jako element szerszego problemu wzrostu przestępstw na tle nienawiści rasowej i narodowościowej, do którego doszło w pierwszych miesiącach po ubiegłorocznym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Policja wielokrotnie powtarzała, że był to tylko jeden z wątków śledztwa, który nie został potwierdzony w toku postępowania sądowego.

źródło:

Zobacz więcej