RAPORT

Pogarda

Jak złożyć nowy wniosek o 500 plus. Portal tvp.info podpowiada

Najnowsze

Popularne

W pierwszym dniu sierpnia wchodzą w życie nowe zasady rządowego programu Rodzina 500 plus. Ułatwią one między innymi ubieganie się o świadczenia wychowawcze, rodzinne, czy z funduszu alimentacyjnego. Również we wtorek rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o 500 plus na kolejne 12 miesięcy.

CBOS: prawie połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby rodziny

Blisko połowa Polaków (44 proc.) pieniądze z programu 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia (34 proc.) wydziela je z domowego...

zobacz więcej

2 tys. 832 wnioski złożono we wtorek, w pierwszym dniu nowego okresu zasiłkowego programu Rodzina 500 Plus - poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła, są to dane na godz. 8 rano.

Wnioski o świadczenie na nowy okres rozliczeniowy, który będzie trwał od 1 października do 30 września przyszłego roku, mogą składać zarówno rodziny, które chcą dalej otrzymywać wsparcie, jak i rodzice, którzy chcą dopiero przystąpić do programu.

Główne założenia pozostają niezmienne. Wsparcie nadal będzie nieopodatkowanym świadczeniem w wysokości 500 zł, wypłacanym do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Nie zmieni się również kryterium dochodowe obowiązujące jedynie w przypadku pierwszego dziecka, a więc 800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Duże ułatwienie

Wraz z wnioskiem będzie można się ubiegać także o świadczenia wychowawcze oraz świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że jedynie kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek daje gwarancję ciągłości otrzymywania wsparcia.

Dokumenty – także drogą elektroniczną – można składać już 1 sierpnia, ale szefowa resortu Elżbieta Rafalska przyznaje, że można to też uczynić w późniejszym terminie.

Najlepiej zrobić to jednak do końca października. Wówczas przyznanie i wypłata pieniędzy za trzy miesiące (za październik, listopad i grudzień) nastąpi do 31 grudnia. Uwaga, złożenie wniosku w późniejszym terminie oznacza, że rodziny nie otrzymają wyrównania ze wcześniejsze miesiące!

teraz odtwarzane
Rafalska o zmianach w programie „Rodzina 500 plus”. O czym należy pamiętać?

Rafalska o zmianach w programie „Rodzina 500 plus”. O czym należy pamiętać?

Od 1 sierpnia wchodzą nowe zasady dotyczące programu „Rodzina 500 plus”. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska...

zobacz więcej

Są trzy metody składania wniosków. Można to zrobić osobiście w urzędzie miasta/gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej wyznaczonej placówce (np. centrum świadczeń), gdzie są wszystkie niezbędne formularze. Można je także składać listownie lub drogą elektroniczną poprzez portal „Empatia”, a także przez systemy bankowe PUE ZUS i Profil Zaufany.

Z pomocą banków

Obecnie wiele banków umożliwia złożenie wniosków poprzez swoje serwisy. To: Alior Bank SA, Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Nest Bank S.A, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, PLUS BANK S.A., Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, SGB-Bank SA, Bank Zachodni WBK SA.

Ustawodawcy wskazują, że zmiany mają również „uszczelnić program Rodzina 500 plus” i ukrócić nadużycia, tak aby korzystały z niego rodziny faktyczne mieszkające w Polsce, a ze świadczeń na pierwsze dziecko – rodziny rzeczywiście spełniające kryterium dochodowe.

Nowelizacja dotyczy m.in. dziecka wychowywanego samotnie przez jedno z rodziców. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy pary żyjące w nieformalnych związkach celowo pomijają dochód partnera, by móc łatwiej uzyskać pieniądze jako osoby rzekomo samotnie wychowujące dziecko.

Zmiana ma ukrócić ten proceder – do wniosku rodzic samotnie wychowujący dziecko będzie musiał dołączyć pochodzący lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy, potwierdzający ustalenie świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

Inna poprawka ma wyeliminować proceder fikcyjnego zmniejszania dochodu. Zdarza się, że rodzice zwalniają się z pracy i zatrudniają na gorszych warunkach, żeby spełnić kryterium dochodowe na pierwsze dziecko. Teraz jeśli nastąpiłoby to przed upływem trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.

Pomysł ryczałtowców

Ministerstwo zwróciło uwagę, że podobnie robią osoby prowadzące działalności gospodarczą w oparciu o ryczałt, które celowo zaniżają swoje dochody. Nowelizacja doprecyzowuje dochody takich osób, w myśl zasady – jest przychód, muszą być i dochody.

Resort zdecydował, że do wniosku trzeba dołączać zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku oraz wysokości opłaconego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. Zaświadczenie to zastąpi wcześniejsze oświadczenia o deklarowanych dochodach.

Żeby wyeliminować pobieranie świadczenia przez rodziny mieszkające za granicą, zgodnie z poprawką gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie do osobistego złożenia, w wyznaczonym terminie, odpowiednich wyjaśnień. Brak wyjaśnień będzie oznaczał wstrzymanie świadczeń.

W funkcjonującym do 1 kwietnia ubiegłego roku rządowym programie Rodzina 500 plus uczestniczy 2,6 mln rodzin. Świadczeniami objęto 3,97 mln dzieci. Do rodzin trafiło już ponad 27,2 mld zł.

(graf. MRPiPS)
(graf. MRPiPS)

Wniosek na 1 dziecko (gdzie wymagane są dochody)


ZOBACZ CAŁY DOKUMENT: TUTAJ
Wniosek na drugie dziecko i kolejne gdzie dochody nie są wymagane


ZOBACZ CAŁY DOKUMENT: TUTAJ

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej