RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Musimy wszystko zrobić, by Polska była piękna, wspaniała, niepodległa”

– Całe szczęście, że nie wiecie, co to przelewać krew o wolność – zwrócił się do młodzieży prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w 73. rocznicę zrywu. Życzył młodym satysfakcji w życiu, bo – jak podkreślił – to oni teraz przejmują odpowiedzialność za państwo. – Żegnam was. Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami – mówił w 2017 roku generał. W związku ze śmiercią generała przypominamy całe wystąpienie.

„Powstanie nie osiągnęło zwycięstwa, ale wpisało się w wielką polską historię”

– Tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas...

zobacz więcej

Zwracając się na początku swego przemówienia do uczestników powstania, biorących udział w poniedziałkowej uroczystości w przededniu rocznicy zrywu, gen. Ścibor-Rylski przyznał: „Już taka niewielka garstka nas tutaj przyszła”.

Dziękował harcerzom i wolontariuszom. Jak mówił, poświęcają oni swój czas, by informować o prawdzie o wydarzeniach sprzed 73 lat. – Nie wiecie, co to jest przelewać krew o wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się tych strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenie miało możność przeżyć – podkreślił generał.

Sztafeta pokoleń

– Tu, wśród was, są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa. Wy przejmujecie pałeczkę. Wy, młodzież przeżyliście tak wspaniałe lata – mówił do młodych prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Życzył im satysfakcji w życiu, bo – jak podkreślił – to oni przejmą odpowiedzialność za państwo.

– Ja, stuletni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, pamiętam, jak powstała nasza ojczyzna w 1918 roku. Szczęście przez całe życie mnie nie opuszczało. Największym dowodem jest to, że dziś jestem tu z wami – stwierdził. Jak zaznaczył, w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że dożyje „tych wspaniałych lat, kiedy mamy niepodległą, wolną, ukochaną naszą ojczyznę”. Wskazywał, że szczęściu musimy jednak pomagać. – Musimy wszystko zrobić, by Polska była piękna, wspaniała, niepodległa, suwerenna – podkreślił.

Generał przyznał, że jest zachwycony Muzeum Powstania Warszawskiego. – Prezydent prof. Lech Kaczyński (inicjator budowy – przyp. red.), syn powstańca, czuł najlepiej, że muzeum musi być wspaniałe – zwrócił uwagę.

źródło:
Zobacz więcej