RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rafalska o zmianach w programie „Rodzina 500 plus”. O czym należy pamiętać?

Od 1 sierpnia wchodzą nowe zasady dotyczące programu „Rodzina 500 plus”. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomniała w programie „Gość poranka” (TVP Info), że w związku z tym trzeba wypełnić nowy wniosek.

Projekt 500+ dla emerytów? „Pracujemy w resorcie nad rozwiązaniem”

Jak dowiedział się „Super Express”, szefowa resortu pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska chce wprowadzić dodatek socjalny dla...

zobacz więcej

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że wniosków „Rodzina 500 plus” nie trzeba składać od razu, można to zrobić także we wrześniu czy październiku. Minister zachęcała, by wnioski składać elektronicznie, jednak również wniosek wypełniony ręcznie i wysłany listem do urzędu będzie ważny, jeśli tylko dotrze do października (żeby zachować ciągłość wypłacanych świadczeń).

Nowe przepisów mają m.in. spowodować uszczelnienie programu „Rodzina 500 plus”, tak by korzystały z niego rodziny faktycznie mieszkające w Polsce, a ze świadczeń na pierwsze dziecko - rodziny rzeczywiście spełniające kryterium dochodowe.

Posłowie za nowelizacją programu „Rodzina 500 plus”. Poprawki opozycji odrzucone

Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny Elżbiety Rafalskiej, przyjął bez poprawek ustawę...

zobacz więcej

„Może się urodzić 400 tys. dzieci”

Minister oceniła, że obecnie jest dobry moment na podjęcie decyzji i urodzenie „późnych” dzieci - drugiego czy trzeciego. – W Polsce czekamy na narodziny każdego dziecka, bo jeżeli chcemy zmienić tę depresję urodzeniową, tę demografię, to musi być przyjazny klimat dla rodzin, dobra polityka rodzinna, stabilizacja i dobra sytuacja na rynku pracy – powiedziała szefowa resortu w porannym wywiadzie dla TVP Info.

– Mamy informacje, że coraz częściej młodsze kobiety decydują się na to, by rodzić dzieci. Problem polega na tym, że wiek urodzenia pierwszego dziecka się opóźnia. Potem mówimy: „ach, to już nie ten moment, żeby rodziło się drugie – opisywała sytuację Rafalska. – Myślę, że każdy moment jest dobry (na posiadanie kolejnego dziecka – red.). Teraz jest dobry, żeby te drugie - późne dzieci się rodziły, a może i trzecie – podkreśliła. Minister podtrzymała swoje szacunki, że do końca roku może się urodzić 400 tys. dzieci.

„Nie da się nas tak łatwo zniechęcić do reformowania państwa”

– Spokojnie poczekajmy, nie dolewajmy oliwy do ognia, bo to jest zupełne niepotrzebne. Trzeba wyciszyć emocje, ochłonąć, spojrzeć chłodnym okiem,...

zobacz więcej

Płaca minimalna i stopa bezrobocia

Tematem rozmowy w TVP Info była również wysokość płacy minimalnej i stopa bezrobocia.

– Wszyscy byśmy chcieli, żeby wynagrodzenia, nie tylko minimalne, były w Polsce wyższe. Ciagle gonimy zachodnie kraje. W poprzednim roku minimalne wynagrodzenie wzrosło o 8%. Propozycja mojego resortu to jego przyszły wzrost o 5%. Relacje minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego, które są na pzoiomie 47%, powinny zostać utrzymane – powiedziała minister.

– Stopa bezrobocia do końca roku powinna spaść poniżej 7%, może być na poziomie 6,8%. W czerwcu było to 7,1% - nawet lepiej, niż to prognozowaliśmy. Był to spadek miesiąc do miesiaca o 0,3 pkt %. To są wspaniałe wyniki – oceniła Rafalska.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej