RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To była ostatnia próba ocalenia niepodległości”. 73. rocznica Powstania Warszawskiego

W przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się główne obchody upamiętniające to wydarzenie. W uroczystości inauguracyjnej w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego uczestniczą powstańcy, prezydent Andrzej Duda i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – To była ostatnia próba ocalenia niepodległości – mówił o powstańczym zrywie Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum.

„Powstanie nie osiągnęło zwycięstwa, ale wpisało się w wielką polską historię”

– Tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas...

zobacz więcej

Prezydent nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom walk powstańczych oraz osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o powstaniu. – Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego – bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie – powiedział Andrzej Duda.

– Wiedzieliście, że wolność jest wartością najcenniejszą i potrafiliście jej służyć z największym poświęceniem - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

„Lepiej, żeby na koszulce młodych był symbol Polski Walczącej, niż sierp i młot”

– Współczesny patriotyzm oprócz rozwoju, wiedzy powinien kształtować obywatelskie postawy na wzór tych wspaniałych postaw, które w znacznie...

zobacz więcej

Uroczysta sesja na Zamku Królewskim

W południe zaplanowano uroczystą sesję Rady Warszawy na Zamku Królewskim. Podczas niej honorowe obywatelstwo miasta otrzymają Wanda Traczyk-Stawska, Daniel Olbrychski i Wiesław Johann.

Wręczone zostaną także nagrody m.st. Warszawy. Późnym popołudniem przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich rozpocznie się uroczysta msza św. polowa. Później odbędzie się apel pamięci i koncert „Chłopcy z tamtych lat”.

Aktywnie uczcili powstańców warszawskich. Tysiące biegaczy na ulicach stolicy

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) oraz Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) najszybciej pokonali dystans 10 km 27. Biegu Powstania...

zobacz więcej

Największa akcja zbrojna

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

źródło:

Zobacz więcej