RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Trybunał Sprawiedliwości chce zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej

Trybunał Sprawiedliwości wydał natychmiastowy zakaz wycinki (fot. PAP/ABACA)
Trybunał Sprawiedliwości wydał natychmiastowy zakaz wycinki (fot. PAP/ABACA)

Jest wstępna decyzja unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wstrzymania jakichkolwiek prac w Puszczy Białowieskiej – donosi Polskie Radio. Ostateczną decyzję w sprawie wstrzymania wycinki sędziowie podejmą po zapoznaniu się z argumentami Polski.

Szyszko: ponad milion zarażonych drzew w Puszczy Białowieskiej

Ok 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew znajduje się obecnie w Puszczy Białowieskiej – powiedział w piątek Jan Szyszko. Szef resortu środowiska...

zobacz więcej

Wstępną decyzję w sprawie puszczy podjął jeden z sędziów trybunału po zapoznaniu się z opinią rzecznika generalnego, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej. Bruksela prosiła o wydanie natychmiastowego zakazu wycinki, mówiła, że sytuacja jest wyjątkowa, sprawa jest pilna i argumentowała nieodwracalnym stratami dla puszczy.

Trybunał mógł, jeszcze zanim otrzymał wyjaśnienia strony polskiej, zdecydować wstępnie o zastosowaniu środków tymczasowych. Ostateczną decyzję ogłosi za kilka tygodni. Później sędziowie rozpatrzą całą sprawę i pozew Komisji przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa.

Bruksela zapewnia, że decyzja o wycince została podjęta z naruszeniem przepisów zawartych w dyrektywach siedliskowej i ptasiej. Rozprawy przed trybunałem trwają od roku do dwóch lat. W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa, zwłaszcza w kwestiach środowiskowych, zasądzane są wysokie kary finansowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej