RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szyszko: ponad milion zarażonych drzew w Puszczy Białowieskiej

Zarażone drzewa trzeba usunąć jeszcze w tym roku – powiedział minister (fot. Shutterstock/Aleksander Bolbot)
Zarażone drzewa trzeba usunąć jeszcze w tym roku – powiedział minister (fot. Shutterstock/Aleksander Bolbot)

Ok 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew znajduje się obecnie w Puszczy Białowieskiej – powiedział w piątek Jan Szyszko. Szef resortu środowiska odniósł się w radiu Wnet do krytycznych opinii opozycji dotyczących działań leśników na terenie puszczy. Jak mówił, świadczy to o zupełnym niezrozumieniu mechanizmów przyrodniczych. – Zarażone drzewa trzeba usunąć jeszcze w tym roku – dodał.

Prof. Szyszko: bez wycinki grożą nam reperkusje Komisji Europejskiej

– Nie chodzi o wycinanie Puszczy Białowieskiej, ale o ratowanie drzewostanu i siedlisk. Doprowadzono do tego, że nastąpił rozpad drzewostanu....

zobacz więcej

– Leśnicy dokładnie znają te drzewostany. Gradacja rozpoczęła się w latach 2010-2011. Gdyby pozwolono im wówczas działać, tej gradacji by nie było – ocenił Szyszko.

Wyjaśnił, że jedno drzewo zarażało mniej więcej 30 w jednej generacji. Szyszko podkreślił, że Puszcza Białowieska „musi być obiektem, który pokaże całemu światu, w jaki sposób Polacy potrafili użytkować zasoby przyrodnicze”. – Jesteśmy liderem pod tym względem i z tego też powodu mamy najlepszą bioróżnorodność – ocenił.

Spór wokół Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 r. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej