Mariusz Kamiński chce kontroli Fundacji Otwarty Dialog. Jest wniosek do MSZ

Mariusz Kamiński zwrócił się do MSZ (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Z wnioskiem o wszczęcie kontroli w sprawie działań Fundacji Otwarty Dialog zwrócił się minister Mariusz Kamiński – podaje portal wPolityce.pl. Koordynator służb specjalnych zwrócił się do ministerstwa spraw zagranicznych w sprawie apelu Bartosza Kramka z FOD, który na Facebooku apelował o zaangażowanie w obalenie polskiego rządu.

Kto pisze scenariusz rebelii?

Autorem instrukcji jest Bartosz Kramek związany z Fundacją Otwarty Dialog.

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra potwierdził tę informację. „Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa” - uzasadnił Kamiński swój wniosek do MSZ.

Skandaliczny wpis Kramka

Rzecznik zaznaczył, że wystąpienie do MSZ ma „bezpośredni związek z ostatnimi działaniami Bartosza Kramka, który jest autorem skandalicznego wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce”.

„Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!” – pod takim hasłem Kramek opublikował apel w internecie. W 16 punktach przedstawił swój plan obalenia władzy, sugerował radykalne rozwiązania. Jak przypomina wPolityce.pl, Fundacja Otwarty Dialog współtworzyła ukraiński Majdan.

Zgodnie z doniesieniami portalu 25 lipca Mariusz Kamiński wysłał do Witolda Waszczykowskiego pismo – to szef MSZ ze względu na charakter działalności fundacji jest uprawniony do jej kontroli. Chodzi o funkcjonowanie organizacji w porównaniu z jej celami statutowymi.

Jako podstawę prawną minister podaje ustawę z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, w ramach nadzoru sprawowanego przez ministra spraw zagranicznych nad działalnością organizacji.

Kto za to płaci?

W liście do min. Waszczykowskiego minister koordynator prosi o „podjęcie działań kontrolnych, a także informacje, czy Fundacja Otwarty Dialog korzysta z wsparcia finansowego MSZ lub innych instytucji publicznych” - podał Żaryn. Portal wPolityce.pl sugeruje, że lista darczyńców FOD jest niepełna.

źródło:
Zobacz więcej