RAPORT

Pogarda

Prezes TK nie ma wątpliwości: Sąd Najwyższy złamał prawo

Najnowsze

Popularne

– Sąd Najwyższy złamał prawo, nie zawieszając postępowania w sprawie Mariusza Kamińskiego – powiedziała w TVP Info prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Julia Przyłębska.

News TVP.INFO. Sąd Najwyższy łamie konstytucję. Cel: uderzenie w prezydenta Andrzeja Dudę

Od 8 czerwca w Trybunale Konstytucyjnym toczy się postępowanie ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem Andrzejem Dudą a Sądem Najwyższym....

zobacz więcej

Przyłębska dodała, że z mocy ustawy, a nie na wniosek, SN powinien to postępowanie zawiesić do czasu rozstrzygnięcia przez TK sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem co do prawa łaski.

Prezes TK zapowiedziała, że sprawa „będzie procedowana niezwłocznie po wakacjach” w pełnym składzie TK. Julia Przyłębska dodała, że 18 lipca zwróciła się do I prezes SN z prośbą o nadesłanie odpisu postanowienia o zawieszeniu. – Jeśli SN do dnia dzisiejszego – a taką odpowiedź otrzymałam – nie zawiesił postępowania, to w mojej ocenie złamał prawo, dlatego że taki obowiązek wynika bezpośrednio z obowiązującego w Polsce prawa – oświadczyła prezes TK.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem

Według rzecznika Sądu Najwyższego, sędziego Michała Laskowskiego, „jest ocenne i dyskusyjne, czy mamy w ogóle do czynienia ze sporem...

zobacz więcej

Trybunał rozstrzygający spory

Według ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed TK, Trybunał rozstrzyga spory kompetencyjne, gdy „co najmniej dwa centralne konstytucyjne organy państwa” uznają się za właściwe – lub też niewłaściwe – do rozstrzygnięcia tej samej sprawy lub wydały w niej rozstrzygnięcia. Art. 86 par. 1 tej ustawy stanowi: „wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

W ocenie rzecznika Sądu Najwyższego, sędziego Michała Laskowskiego, nie ma sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Dodał, że na 1 sierpnia wyznaczono posiedzenie SN w celu rozpoznania wniosku prokuratora generalnego, który formalnie zwrócił się o zawieszenie postępowania z powodu sporu kompetencyjnego. – Tego, czy jest podstawa do zawieszenia postępowania w SN, nie mnie oceniać – dodał Laskowski. – To będzie oceniał Sąd Najwyższy 1 sierpnia – powiedział rzecznik SN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej