RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem

Według rzecznika Sądu Najwyższego, sędziego Michała Laskowskiego, „jest ocenne i dyskusyjne, czy mamy w ogóle do czynienia ze sporem kompetencyjnym” między SN a prezydentem ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. 1 sierpnia ma się odbyć dodatkowe posiedzenie SN, by rozpatrzeć dwa wnioski o zawieszenie postępowania kasacyjnego ws. Kamińskiego i innych byłych szefów CBA.

Kamiński o ułaskawieniu: to symbol przywrócenia poczucia sprawiedliwości i uczciwości

„Jestem przekonany, że jednoznaczne stanowisko prezydenta służy interesowi publicznemu” – napisał w wysłanym do mediów oświadczeniu nowy...

zobacz więcej

Sędzia Laskowski potwierdził, że do SN wpłynęło pismo prezes TK Julii Przyłębskiej, w którym poinformowała, że zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym badanie przez TK sporu kompetencyjnego powinno spowodować zawieszenie postępowania w SN i poprosiła o przesłanie „odpisu postanowienia o zawieszeniu postępowania przed SN”.

Rzecznik dodał, że na 1 sierpnia wyznaczono posiedzenie SN w celu rozpoznania wniosku Prokuratora Generalnego, który formalnie zwrócił się o zawieszenie postępowania z powodu sporu kompetencyjnego.

Według ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed TK, Trybunał rozstrzyga spory kompetencyjne, gdy „co najmniej dwa centralne konstytucyjne organy państwa” uznają się za właściwe - lub też niewłaściwe - do rozstrzygnięcia tej samej sprawy lub wydały w niej rozstrzygnięcia. Art. 86 par. 1 tej ustawy stanowi: „Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”. Prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych - uznało 31 maja siedmioro sędziów Sądu Najwyższego - w odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem w 2015 r. byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego i innych członków kierownictwa CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę.
teraz odtwarzane
Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej