RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tomasz Lis przegrał proces z Markiem Jakubiakiem. Musi przeprosić i zapłacić 30 tys. zł

Tomasz Lis (fot. yt/Telewizja Republika)
Tomasz Lis (fot. yt/Telewizja Republika)

Poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15 wygrał proces cywilny z Tomaszem Lisem, redaktorem naczelnym tygodnika „Newsweek Polska”. Lis musi przeprosić i zapłacić 30 tys. zł. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie nie jest jeszcze prawomocny. – Lis zapłacisz i przeprosisz. Jeszcze twoi niemieccy pracodawcy zapłacą i przeproszą. Kłamaliście, żeby zniszczyć i tego wam nie daruję – skomentował sprawę Jakubiak.

„Tomasz Lis nawołuje do Majdanu. Czas najwyższy, aby odwiedził Tworki”

– Obserwowałem wczoraj wpisy Tomasza Lisa w internecie. Tomasz Lis jest rzecznikiem opozycji totalnej w Polsce i wprost napisał, że nawołuje do...

zobacz więcej

Proces dotyczył tekstu z 29 września 2014 roku, który ukazał się na łamach „Newsweeka”, pt. „Pan na Ciechanie, czyli dygotki husarza”. Autor artykułu Wojciech Cieśla opisał interesy Marka Jakubiaka, właściciela spółki Browary Regionalne Jakubiak, obecnie posła Kukiz'15. Z tekstu wynikało, że w początkach firmy biznesmenowi miały pomagać osoby związane z gdańską mafią.

We wtorek 25 lipca sąd wydał wyrok w tej sprawie i nakazał Lisowi przeproszenie Jakubiaka na drugiej stronie tygodnika „Newsweek” za sugestie o kontaktach z mafią. Te same przeprosiny mają także ukazać się na internetowej stronie „Newsweeka” – i muszą pozostawać tam przez tydzień.

W ramach zadośćuczynienia Lis miałby także zapłacić na rzecz Browarów 30 tys. zł. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

– Pan Lis, który mieni się być dziennikarzem, dopuścił się kłamstwa. Nie po to, żeby coś zbudować, ale żeby kogoś zniszczyć. Z takimi ludźmi będę walczył za wszelką cenę. Nie może być tak, że ktoś kogoś niszczy dlatego tylko, że ma inne zdanie. To także przekaz do tych wszystkich, którzy hejtują, którzy są po prostu paskudnymi ludźmi – powiedział Marek Jakubiak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej