RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

News TVP.INFO. Sąd Najwyższy łamie konstytucję. Cel: uderzenie w prezydenta Andrzeja Dudę

Od 8 czerwca w Trybunale Konstytucyjnym toczy się postępowanie ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem Andrzejem Dudą a Sądem Najwyższym. Wbrew obowiązującym przepisom i przy złamaniu konstytucji RP, SN nie zamierza czekać na rozstrzygnięcie i wciąż nie zawiesił postępowania, którego skutkiem ma być uderzenie w polskiego prezydenta – ustalił portal tvp.info.

Ziobro: naszym zadaniem jest zmienić sądownictwo i nikt w tym nie przeszkodzi

Zbigniew Ziobro: mamy bardzo silny demokratyczny mandat, by zrealizować nasze zobowiązania.

zobacz więcej

Postępowania dotyczące sporu kompetencyjnego między organami państwa polskiego niosą za sobą konkretne skutki prawne. Według przepisów dotyczących trybu postępowania przed Trybunałem – który według konstytucji RP (art. 197) określa ustawa – od momentu wszczęcia postępowania wszystkie sprawy „przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”, powinny zostać z urzędu zawieszone (art. 86 ustawy).

Okazuje się jednak, że od prawie dwóch miesięcy w przypadku postępowania dotyczącego Mariusza Kamińskiego ws. działań antykorupcyjnych CBA z 2007 r. Sąd Najwyższy – działając niezgodnie z prawem – postępowania wciąż nie zawiesił.

teraz odtwarzane
Samuel Pereira: pytanie jest do SN, dlaczego przepisu ustawy o postępowaniu przed TK nie realizuje

„Reforma sądownictwa jest warunkiem powodzenia wszystkich reform”

Wiceprezes PiS i szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że PiS zrobi wszystko, żeby reforma wymiaru sprawiedliwości została wprowadzona. – Jest...

zobacz więcej

Sąd Najwyższy kontra prezydent Rzeczypospolitej

W połowie roku marszałek Sejmu Marek Kuchciński wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu między prezydentem Andrzejem Dudą i Sądem Najwyższym. 8 czerwca 2017 r. TK poinformował o uruchomieniu postępowania i wyborze składu orzekającego. Marszałek Sejmu, druga osoba w państwie, chce rozstrzygnąć, jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy Sąd Najwyższy może dokonywać jej wiążącej interpretacji.

Jak ustalił portal tvp.info, 18 lipca przewodnicząca składu orzekającego w tej sprawie w TK i jednocześnie prezes Trybunału Julia Przyłębska wystosowała pismo do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Zwraca się w nim z prośbą o „nadesłanie odpisu postanowienia o zawieszeniu postępowania przed Sądem Najwyższym w sprawie będącej faktyczną podstawą wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego”.

teraz odtwarzane
Dr hab. Piotr Wawrzyk: SN stał się ostatnią ostoją elit III RP

Jakie mogą być skutki działań Sądu Najwyższego?

Niezależnie od decyzji, jaką 9 sierpnia podejmie Sąd Najwyższy, prawo i konstytucja zostały już przez SN złamane. Postępowanie, zamiast zostać zawieszone, nadal się toczy.

Jeśli za dwa tygodnie SN wyda orzeczenie, że prezydent nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego – podważone zostanie jedno z najważniejszych uprawnień prezydenta RP, jakie daje mu konstytucja RP., art. 139 ustawy zasadniczej. Jak czytamy, „Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej