RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Ziobro: naszym zadaniem jest zmienić sądownictwo i nikt w tym nie przeszkodzi

Chciałbym poprosić pana Timmermansa, żeby przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce i do Polski, i do Polaków – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że Polacy oczekują i „kategorycznie domagają się” szacunku.

„W przypadku odwołania sędziów SN, Komisja jest gotowa uruchomić art. 7”

Unijni komisarze zdecydowali o wysłaniu do Warszawy nowych rekomendacji w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Poinformował o tym pierwszy...

zobacz więcej

Sytuacja w Polsce była tematem spotkania unijnych komisarzy. Wiceszef KE Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o ustroju sądów powszechnych uzasadnia – w momencie jej publikacji – rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności. KE ma przesłać wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa zostanie opublikowana.

Timmermans podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. KE oczekuje też w ciągu miesiąca odpowiedzi na swoje zalecenia ze strony polskiego rządu.

Zasługujemy na szacunek

Komentując stanowisko KE, Ziobro oświadczył, że Polacy i polskie władze zasługują na szacunek. – Chciałbym poprosić pana Timmermansa, żeby przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce i do Polski, i do Polaków – mówił na konferencji prasowej w Sejmie. Zaznaczył, że Polacy oczekują i „kategorycznie domagają się” szacunku.

Jak podkreślił Ziobro, forma też się liczy i kultura osobista ma znaczenie. – Dla nas, Polaków, ma duże znaczenie. Wiemy, co znaczy godność i godność osobista, oczekujemy, żeby pan nas szanował, niezależnie od tego, że czasami się nie zgadzamy, że prowadzimy wewnętrzne spory – podkreślił.

Odnosząc się do stanowiska KE ws. polskiej reformy sądownictwa, minister sprawiedliwości podkreślił, że zadaniem rządu jest zmiana sądownictwa w Polsce oraz że robione to jest w sposób demokratyczny i nikt w tym nie przeszkodzi.

– Polska wymaga spokoju i spokojnego reformowania wymiaru sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości jest jedną z największych bolączek polskiego społeczeństwa, sądy działają bardzo źle. Pan Timmermans i jego koledzy mogą tego nie rozumieć, sami takich problemów nie mają – mówił Ziobro na konferencji w Sejmie.

– Tam władza sądownicza jest inaczej zorganizowana, działa znacznie sprawniej, kojarzy się z inną kulturą prawniczą i sądową, niż ma to miejsce w Polsce. Inna jest nasza historia, inne doświadczenia, inny obyczaj sądowy – dodał.

Minister podkreślił, że dlatego zadaniem polskiego rządu są zmiany w sądownictwie „zapowiedziane w kampanii wyborczej”.

– Nie wiem, czy pan Timmermans zna inny kraj w Europie, w którym sędzia jest gotów wykonywać polecenia premiera czy asystenta premiera na telefon. Czy zna taki kraj, w którym skazuje się na walkę z łapownictwem funkcjonariuszy, natomiast uniewinnia się polityka, który został przez tych funkcjonariuszy złapany na gorącym uczynku. (...) Ja znam taki kraj, znam takie sądy i wiemy, że naszym zadaniem jest sądownictwo zmienić, dlatego je zmieniamy – powiedział minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej