RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„W przypadku odwołania sędziów SN, Komisja jest gotowa uruchomić art. 7”

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (fot. flickr/European Parliament)
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (fot. flickr/European Parliament)

Unijni komisarze zdecydowali o wysłaniu do Warszawy nowych rekomendacji w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Poinformował o tym pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli. Jak mówił, ustawy przyjęte przez polski parlament miałyby bardzo zły wpływ na niezależność wymiaru sprawiedliwości i zwiększyłyby zagrożenie dla litery prawa. Zagroził uruchomieniem art. 7 traktatu unijnego.

Prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS

– Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda....

zobacz więcej

– Komisja zaleca polskim władzom, by rozwiązały wszelkie zidentyfikowane problemy w ciągu miesiąca – powiedział Timmermans na konferencji. Dodał, że rekomendacja bazuje na poprzednich dwóch z 2016 r.

– Skupialiśmy się wówczas na zagrożeniach systemowych dla wymiaru sprawiedliwości, ponieważ propozycje podważają legitymizację Trybunału Konstytucyjnego – stwierdził.

Timmermans zapowiedział, że w przypadku zmuszenia sędziów Sądu Najwyższego do odejścia, Komisja Europejska jest gotowa natychmiast uruchomić artykuł 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o stwierdzenie występowania w danym kraju zagrożenia dla praworządności.

Timmermans: większość państw UE popiera moje działania wobec Polski

Ministrowie ds. europejskich z unijnych państw spotkali się we wtorek w Brukseli. Komisja Europejska przedstawiła im informację na temat procedury...

zobacz więcej

Reforma sądownictwa

Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zmieniała sposób wyboru jej członków będących sędziami oraz sposób wyłaniania kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Ustawa o Sądzie Najwyższym powoływała Izbę Dyscyplinarną i wygaszała kadencje jego sędziów.

Ustawa o ustroju sądów powszechnych – którą prezydent podpisał – wprowadza zasadę losowego przydzielania spraw sędziom oraz zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu prezesów sądów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej