RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czekolada zamiast kawy? Nowe odkrycie naukowców

Tym co sprawia, że czekolada pomaga stanąć na nogi jest znajdujące się w niej kakao (fot. Pixabay/AlexanderStein)

Włoscy naukowcy odkryli, że kakao może postawić na nogi po zarwanej nocy. Co więcej, w pyszny sposób walczy też ze stresem.

Okazuje się, że związki znajdujące się w kakao redukują skutki niedoboru snu. Mowa o flawonoidach, które poprawiają stan układu sercowo-naczyniowego i polepszają funkcje poznawcze oraz pamięć, a także przyspieszają metabolizm.

Czekolada do farbowania włosów. Zaskakujący hit z Bejrutu

Czekoladowy krem ze słoika i skondensowane mleko to już nie tylko propozycja dla łasuchów. Okazuje się, że ta kompozycja idealnie nadaje się do...

zobacz więcej

Kakao zamiast espresso

Badanie przeprowadzono na ochotnikach obu płci w różnym wieku. Wynika z niego, że takie działanie gorzkiej czekolady odnotowano tylko na kobietach.

Żeński organizm po nieprzespanej nocy regenerował się w zadziwiająco szybkim tempie, gdy rano dostarczono mu flawonoidów. Kubek kakao lub owsianka z kawałkami czekolady jest więc lepszym pomysłem, niż podwójne espresso.

Coś dla aktywnych

Z nieregularnym snem borykają się zazwyczaj kobiety prowadzące aktywny tryb życia. Praca i nadmiar obowiązków powodują, że podwyższony jest poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Brak snu sprawia, że odporność jest obniżona, trudno jest się skupić i utrzymać odpowiednią wagę.

Czekolada jedzona w małych porcjach każdego dnia lub dodawane do śniadania surowe kakao mogą to zmienić. Warto jednak pamiętać, aby wybierać tę, w której jest jak najwięcej masy kakaowej.

źródło:
Zobacz więcej