RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie da się nas tak łatwo zniechęcić do reformowania państwa”

– Spokojnie poczekajmy, nie dolewajmy oliwy do ognia, bo to jest zupełne niepotrzebne. Trzeba wyciszyć emocje, ochłonąć, spojrzeć chłodnym okiem, wyciągnąć wnioski z powstałej sytuacji – podkreśliła Elżbieta Rafalska, odnosząc się między innymi do słów Marka Suskiego w telewizji wPolsce.pl. Suski stwierdził, że dla niego wysunięcie Andrzeja Dudy w przyszłych wyborach „nie jest oczywiste”.

Suski: prezydent popierał reformę sądownictwa. Wykazał się niekonsekwencją

Wetując ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o KRS, prezydent wykazał się wysoką niekonsekwencją w działaniu – powiedział we wtorek...

zobacz więcej

– Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale nie zgadza się z pomysłem wzmocnienia władzy prokuratora generalnego nad Sądem Najwyższym.

Do tych słów w programie „Kwadrans polityczny” odniosła się szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.– Tak jak większość z nas byłam zdziwiona i zaskoczona, decyzję prezydenta trzeba jednak przyjąć z szacunkiem, takie są jego prerogatywy i możliwości. Byłam przekonana, że po przyjęciu poprawek znaleźliśmy porozumienie, okazało się jednak, że nie – mówiła na antenie TVP 1 Elżbieta Rafalska.

„Reforma sądownictwa jest warunkiem powodzenia wszystkich reform”

Wiceprezes PiS i szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że PiS zrobi wszystko, żeby reforma wymiaru sprawiedliwości została wprowadzona. – Jest...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że przygotuje nowe ustawy nt. KRS oraz SN. – Mam nadzieję, że przy pomocy ekspertów te ustawy uda się przygotować w ciągu dwóch miesięcy – powiedział.

Minister Rafalska podkreśliła, że tym samym prezydent „wziął na siebie dużą odpowiedzialność”.

„Szukanie politycznej sensacji”

Minister skomentowała także słowa Marka Suskiego, które padły na antenie wPolsce.pl. Suski co prawda zaznaczył, że zawetowanie dwóch ważnych ustaw „to nie jest powód, żeby dzisiaj przesądzać, kto będzie kandydatem popieranych przed Prawo i Sprawiedliwość w następnych wyborach”. Przyznał jednak, że „nie jest oczywiste”, że następnym kandydatem PiS na prezydenta będzie Andrzej Duda.

– Nawet jeden grzech prezydenta nie przekreśla jego całej kadencji. Mam nadzieję, że prezydent będzie pomagał w reformach, a nie przeszkadzał – dodał Marek Suski.

– Tego typu decyzje nie są decyzjami jednoosobowymi. To są czasami poglądy posłów, członków Prawa i Sprawiedliwości, ale do decyzji jeszcze daleka droga. Spokojnie poczekajmy, nie dolewajmy oliwy do ognia, bo to jest zupełne niepotrzebne. Trzeba wyciszyć emocje, ochłonąć, spojrzeć chłodnym okiem, wyciągnąć wnioski z powstałej sytuacji i powiedzieć, że nie da się nas tak łatwo zniechęcić do reformowania państwa – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła, że dywagacje na temat przyszłego kandydata na prezydenta, to „szukanie politycznej sensacji”.

Projekt 500+ dla emerytów? „Pracujemy w resorcie nad rozwiązaniem”

Jak dowiedział się „Super Express”, szefowa resortu pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska chce wprowadzić dodatek socjalny dla...

zobacz więcej

Pomoc emerytom

Minister Rafalska na antenie TVP 1 zapowiedziała także, że jej resort pracuje nad wprowadzeniem programu podobnego do „Rodzina 500 plus”, ale dla najmniej zamożnych emerytów. – Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację emerytów, którzy są w najtrudniejszej sytuacji dochodowej – stwierdziła.

Zapowiedziała, że szczegóły powinny być znane w ciągu dwóch miesięcy. Minister przypomniała także, że od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o przyznanie kolejnych środków z programu „Rodzina 500 plus”. Wniosek wypełniony i złożony do końca sierpnia powinien gwarantować, że nie będzie przerwy w wypłacaniu świadczenia.

źródło:
Zobacz więcej