RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

USA: sankcje wobec Rosji uderzą w Nord Stream 2

Najnowsze

Popularne

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia prezydentowi Donaldowi Trumpowi zniesienie już obowiązujących. Uchwalone przepisy umożliwiają także nałożenie sankcji na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2.

Trump poprze ustawę o sankcjach wobec Rosji. Weto zostałoby odrzucone

– Prezydent Donald Trump poprze ponadpartyjne porozumienie w Kongresie w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z jej ingerowaniem w...

zobacz więcej

Przyjęty przytłaczającą większością głosów – 419 do trzech – projekt wzmacnia sankcje nałożone na Moskwę po zajęciu przez Rosję Krymu i inwazji na Ukrainie oraz po stwierdzeniu rosyjskiej ingerencji w amerykańską kampanię prezydencką.

W ustawie zawarto również zapis o sprzeciwie Stanów Zjednoczonych wobec gazociągu Nord Stream 2 jako szkodliwego dla bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej.

„Rząd Stanów Zjednoczonych powinien nadać priorytet eksportowi własnych źródeł energii, pomocy sojusznikom i partnerom USA oraz wzmocnieniu polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych” – stwierdza jeden z paragrafów ustawy. W innym znajduje się zapis dający prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość wprowadzenia sankcji wobec wszystkich podmiotów biorących udział w projektach budowy, modernizacji i utrzymania gazociągów i rurociągów eksportowych Federacji Rosyjskiej, o ile roczna wartość tych inwestycji przekracza 5 milionów dolarów.

Po protestach Rosji, Niemiec i części polityków europejskich w ustawie wprowadzono zapis, że wprowadzenie tych sankcji powinno się odbyć w koordynacji z sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Ustawa nie definiuje, o których sojuszników chodzi. Musi ją jeszcze zatwierdzić Senat i podpisać prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej