RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Reforma sądownictwa jest warunkiem powodzenia wszystkich reform”

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej (fot. MON)
Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej (fot. MON)

Wiceprezes PiS i szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że PiS zrobi wszystko, żeby reforma wymiaru sprawiedliwości została wprowadzona. – Jest ona warunkiem powodzenia innych reform; jeśli tego nie zrobimy, wszystkie zmiany mogą zostać cofnięte – ocenił minister.

Prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS

– Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda....

zobacz więcej

Antoni Macierewicz był we wtorek pytany w Telewizji Republika o zapowiedzi zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym.

Jak ocenił, zmiany w sferze wymiaru sprawiedliwości są warunkiem powodzenia wszystkich innych zmian w Polsce. W tym kontekście wymienił rządowy program „500 plus” i przywrócenie niższego wieku emerytalnego.

– Chodzi o to, żeby wymiar sprawiedliwości był wymiarem sprawiedliwości, a nie narzędziem ochrony interesów kasty postkomunistycznej. Reforma sądownictwa jest warunkiem powodzenia wszystkich reform. Jeśli tego nie zrobimy, wszystkie zmiany mogą zostać cofnięte – powiedział Macierewicz.

Beata Szydło: weto prezydenta spowolniło pracę nad reformą. Nie cofniemy się

W specjalnym oświadczeniu premier Beata Szydło podkreśliła, że reforma w wymiarze sprawiedliwości jest niezbędna i oczekują jej Polacy. Beata...

zobacz więcej

„Niesprawiedliwe rządy w Polsce”

W jego ocenie dotychczas sądownictwo było „ostatnim szańcem niesprawiedliwych rządów w Polsce”. – Jeżeli pozostanie w takim kształcie, w jakim było dotychczas, to wszystkie reformy mogą zostać zniszczone – powiedział minister.

– Pani premier bardzo jasno potwierdziła, że Prawo i Sprawiedliwość doprowadzi te reformy do końca i zrobimy wszystko, żeby reforma sądownictwa nastąpiła – dodał.

Minister był pytany o protesty przeciwko uchwalonym przez parlament ustawom. Jak ocenił, „dotychczas nie mieliśmy do czynienia z masowymi protestami”. – Mieliśmy do czynienia z masowym upowszechnianiem pewnej akcji, która w swoich źródłach była w sposób oczywisty sterowana i organizowana – powiedział Macierewicz.

Jak dodał, istotą tej akcji było „upowszechnianie działań bardzo określonej grupy, która za cel wzięła sobie obalenie rządu”.

Dwa razy weto. Czy zgadzasz się z decyzją prezydenta? [SONDA]

– Zdecydowałem o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – oświadczył w poniedziałek Andrzej Duda. – Decyzja może...

zobacz więcej

Celem protestów było obalenie rządu

– To nie były działania mające na celu poprawienie czegokolwiek, prowadzące do jakiejkolwiek dyskusji, reformy, zmiany. Celem jasno artykułowanym było obalenie rządu, a w wypowiedziach przywódców tych środowisk wręcz także zemsta na tych politykach, którzy dążą do reformy państwa – uważa Macierewicz.

– Niewątpliwie w zapleczu tych wydarzeń, z którymi mamy teraz do czynienia, są ludzie z dawnych komunistycznych służb specjalnych i ludzie ze służb specjalnych, którzy kontynuowali tradycje komunistyczne i działania na rzecz Rosji, na rzecz reżimu pana Putina – dodał.

– Przede wszystkim mamy do czynienia z działaniem politycznym, być może uwarunkowanym indywidualnie, ale będącym częścią szerszej akcji politycznej przeciwko Polsce – ocenił minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej